Americký vesmírný program čekají velké změny

Americký prezident Barack Obama dnes poslal do Kongresu návrh rozpočtu na příští finanční rok. Rozpočtový schodek by měl podle plánů Bílého domu letos dosáhnout víc než 10 procent HDP. Podle návrhu, jak ho zveřejnil Bílý dům, by Spojené státy měly hospodařit s výdaji 3,83 bilionu dolarů a deficitem 1,26 bilionu dolarů. Takový deficit neměly USA od doby druhé světové války. Změny zasáhnou i americký vesmírný program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketa Ares I -X | Zdroj: ČTK

"Škrty v rozpočtu se amerických vesmírných programů nijak výrazně nedotknou, naopak. NASA čeká výrazné navýšení rozpočtu. Barack Obama ale trošku otáčí kormidlem americké kosmonautiky. Mění její priority, její cíle," říká publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucích změnách v americkém vesmírném programu mluvil na Radiožurnálu publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

"V tuto chvíli jsme přišli o pevné datum přistání lidí na měsíci. Ruší se rakety Ares 1, Ares 5, které měly nahradit dosluhující raketoplány. Ruší se kosmická loď Orion. Větší důraz by měl být kladen na komerční kosmické lety. Navýšen byl rozpočet na pilotovanou kosmonautiku. Životnost Mezinárodní kosmické stanice by měla být prodloužena z roku 2015 na rok 2020," shrnuje změny Přibyl.

Podle něj není přistání člověka na měsíci záležitost technická, ale právě ekonomická. Barack Obama chce ale také v příštích pěti letech investovat tři miliardy dolarů do vývoje těžkotonážní rakety, která by měla vozit náklad do vesmíru za mnohem menší náklady. To může naznačovat mnohé.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme