Američtí astronauti museli opustit část ISS, údajně kvůli úniku čpavku

Dva američtí kosmonauti se museli přesunout do ruské sekce Mezinárodní vesmírné stanice. V jejich části orbitálního komplexu údajně začal z chladicího systému unikat čpavek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice je hotova a má šestičlennou posádku | Foto: NASA

Výzkumné moduly ve výšce přes 400 kilometrů obývá trvale posádka šesti astronautů, kteří se obměňují jednou za půl roku. V současnosti jsou na stanici dva Rusové, Ruska, Italka a dva Američané.

Čpavek se na stanici používá k chlazení. Z jednoho výměníku pravděpodobně trochu čpavku uniklo do ovzduší. Byl vyhlášený poplach a kosmonauti si v souladu s bezpečnostními procedurami nasadili dýchací masky, uzavřeli modul a odebrali se do ruského segmentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na ISS přiblížil publicista a odborník na vesmírný průzkum Pavel Přibyl

Podle publicisty a odborníka na vesmírný průzkum Pavla Přibyla ale NASA vydala prohlášení, že se únik čpavku nepodařilo prokázat. Prý šlo jen o souhru nešťastných náhod.

Všechno teď prý postupuje podle nouzových režimů a posádka se připravuje na přenocování v ruském segmentu. Řídící středisko v Houstonu mezitím zjišťuje, k čemu vlastně došlo a jaký bude další postup.

Poslední vážné problémy se čpavkem měla stanice v roce 2013, kdy se rozbilo čerpadlo chladicího systému. Ten jako chladicí směs využívá čpavek. Závadu astronauti v prosinci téhož roku opravili během výstupu do volného kosmu.

Mezinárodní vesmírná stanice - ISS | Foto: Michal Jindra

Igor Maňour, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme