Američtí astronomové objevili galaxii, která září jako 300 bilionů sluncí

Zářivá stejně jako 300 bilionů sluncí. Tak oslnivé světlo vydává zatím nejjasnější galaxie, kterou objevili američtí astronomové. Podle nich se jim tak nabídl pohled na velice intenzivní fázi galaktického vývoje před více než dvanácti miliardami lety. Vědci o tom informují v aktuálním vydání odborného magazínu The Astrophysical Journal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superrychlé hvězdy mohou někdy z naší Galaxie uniknout

Superrychlé hvězdy mohou někdy z naší Galaxie uniknout | Foto: Ben Bromley, University of Utah

„Sledujeme velmi intenzivní fázi galaktického vývoje,“ prohlásil Chao-Wei Tsai z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Galaxie, která je pojmenována jako WISE J224607.57-052635.0, je od Země vzdálena 12,5 miliardy světelných let. Jde o dosud nejjasnější galaxii, která byla objevena. Její infračervený světelný výdaj odpovídá ekvivalentu 300 bilionů sluncí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O objevu dosud nejjasnější galaxie mluvil na Radiožurnálu Jan Palouš z Astronomického ústavu Akademie věd

„Ta energie vzniká patrně tím, že se jedná o velmi ranou fázi vývoje galaxií, kdy se v jejím jádře vytváří černá díra. Do ní se propadá okolní hmota a to je provázeno velkou emisí energie,“ vysvětluje enormní svítivost nově objevené galaxie Jan Palouš z Astronomického ústavu Akademie věd.

Objev dosud nejjasnější galaxie považuje Palouš za velký úspěch. „Je to objev, který souvisí s tím, čemu říkáme pozorovací kosmologie, kdy se představa o tom, jak vznikal vesmír, prověřuje na základě pozorování,“ objasňuje.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme