Asteroid, který těsně minul Zemi, pozorovali v observatoři v Ondřejově

V těsné blízkosti Země proletěl včera večer asteroid DA14. Byl blíž než mnohé komunikační satelity rotující kolem naší planety ve výšce kolem 36 tisíc kilometrů. Asteroid proto pozorovaly desítky observatoří na celém světě, včetně observatoře v Ondřejově u Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa, kudy asteroid letěl | Foto: Pavel Pavlas

Astronomové začali s pozorováním po dvacáté hodině večer. Nejblíže zemi bylo těleso krátce před půl devátou. Pohybovalo se velmi rychle, v půl jedenácté protnulo oj velkého vozu a začalo se vzdalovat.

Počasí vědcům ale nepřálo, bylo zataženo. Vše proto museli zvládnout pomocí dalekohledu ve Španělsku, internetu a počítače.

Asteroid měl v průměru přibližně 40 metrů a jeho hmotnost vědci odhadují na 130 tisíc tun. Hodnotí ho jako menší planetku. Těsný průlet asteroidu je podle astronoma Petra Scheiricha spíš výjimečnou událostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V observatoři v Ondřejově natáčel redaktor ČRo Pavel Pavlas

„Tato planetka má průměr zhruba kolem 40 metrů, což je pro tohle přiblížení událost, která se stane zhruba jednou za 40 let,“ vysvětluje Scheirich.

Těleso podle něj objevila jedna ze španělských observatoří loni v únoru. „Planetka měla až do tohoto průletu oběžnou dobu téměř shodnou s jedním rokem, 368 dní,“ dodává Scheirich.

K Zemi se asteroid vrátí za 317 dní a čím blíže k Zemi proletí, tím více bude jeho dráha ovlivněna zemskou gravitací.

Podobným kontaktům naše planeta čelí každý den, jak doplňuje astronom Martin Blažek: „Každý den padá kosmické smetí, podobné planetky a prach, do naší atmosféry. Udává se, že řádově každý den do atmosféry spadne deset tisíc tun kosmického materiálu.“

Pavel Pavlas, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme