Astronaut Andrew Feustel přijede do Prahy i s Krtečkem

Astronaut Andrew Feustel, který letos vyvezl plyšového Krtečka do vesmíru, přiletěl do Česka. Do Prahy dnes dopoledne přijel na pozvání Akademie věd ČR. V plánu má i návštěvu autora postavičky, výtvarníka Zdeňka Milera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vesmíru dorazila první fotografie s legendárním Krtečkem na ramenou astronauta Andrewa Feustela | Foto: ČTK

Návštěvu astronauta organizuje Akademie věd, zástupce Astronomického ústavu Pavel Suchan v Ranním interview Radiožurnálu řekl, že letadlo s Feustelem dosedne na ruzyňské letiště v 9.15:

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrew Feustel o Krtečkovi ve vesmíru.mp3

„První cesta Andrewa Feustela v Česku nepovede dnes odpoledne na hrad ani na vládu, ale k autorovi Krtečka Zdeňku Milerovi. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přijme Feustela v úterý.“

Kromě oficialit bude mít Feustel, který je původem geofyzik, 8 besed v 7 českých městech. „Očekává se obrovský zájem a smyslem je, aby se i obyčejný člověk mohl potkat s astronautem,“ dodává Suchan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Suchan o návštěvě Andrewa Feustela.mp3

Feustel je původem Němec a jeho manželka Indira, která přijede s ním i s jejich dvěma syny, má z matčiny strany české předky. Proto se americký kosmonaut rozhodl už dvakrát vyvézt kus naší historie do vesmíru.

Poprvé to bylo v roce 2009, kdy měl s sebou na palubě Atlantisu knížku Písní kosmických Jana Nerudy a českou vlajku.

Krteček s ním pak letěl při posledním startu raketoplánu Endeavour letos v květnu. Ještě před letem Radiožurnálu popsal, co Krtečka ve vesmíru čeká.

„Krteček, který s námi poletí do vesmíru, je plyšový a asi 6 centimetrů velký. Věřím, že během letu bude mít také možnost podívat se z okna na to, jak je nádherná naše Země z výšky. A doufám, že až poletí přes krásnou Českou republiku, tak se Krteček koukne z okna a uvidí tu nádheru, která se nám astronautům z vesmíru naskýtá.“

V Česku se astronaut zdrží až do 10. srpna. V jeho programu jsou kromě veřejných besed také autogramiády.

Alžběta Havlová, Nikola Bojčev, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme