Astronauti se vrátili na Mezinárodní vesmírnou stanici, chladící systém opravili

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici strávili Vánoce pracovně. Podruhé se dva američtí kosmonauti vydali do volného prostoru, aby dokončili opravu vadného chladiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronaut Mike Hopkins pracuje ve vesmíru. | Zdroj: Reuters

Okolo 13. hodiny vystoupili američtí astronauti do volného prostoru. Museli opravit chladící čerpadlo. Ve vesmíru strávili asi sedm a půl hodiny a jejich mise byla úspěšná.

Na vesmírné stanici bude zřejmě po víkendu opět možné spustit oba chladiče a s nimi i všechny ostatní systémy, které se kvůli poruše preventivně vyřadily z provozu.

Selhání jednoho ze dvou chladících okruhů patří k jednomu ze 14 kritických bodů, který se v případě poruchy musí neodkladně řešit. Vánoce tedy šly mimořádně stranou, přestože havárie čerpadla posádku bezprostředně neohrožovala.

Americká vesmírná agentura NASA původně předpokládala, že na opravu chladícího čerpadla budou potřeba tři výstupy do volného prostoru. Při tom prvním se ale stihlo více práce, a tak při druhém výstupu astronauti úkol stihli dokončit.

Mastracchio a Hopkins jsou druhými astronauty, kteří se vypravili do volného prostoru na Štědrý den. Naposledy se podobná výprava uskutečnila 24. prosince 1999 a podnikli ji dva členové posádky raketoplánu Discovery. Tehdy vylepšovali a instalovali nové izolace Hubbleova vesmírného teleskopu.

ISS - Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková, Pavla Novotná, Anna Kottová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme