Astronauti uvolnili zaseknutý dopravník ISS, na kterém zakotví ruský Progress

Dva američtí astronauti uvolnili zaseknutý mobilní transportér na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který blokoval prostor pro očekávané zakotvení ruské nákladní lodě Progress. O výstupu do volného kosmu rozhodl Americký úřad pro letectví a kosmonautiku teprve o víkendu. Běžně se podobné akce plánují měsíce předem. Dopravník je přitom pro chod stanice klíčový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronautům se podařilo uvolnit zaseknutý mobilní transportér | Zdroj: Reuters

Mobilní transportní systém ISS je využíván k přepravě astronautů i nákladu, a to včetně staničního robotického ramene.

„Je to takový velký vozík, který jezdí po kolejích stanice. Nese například kanadské manipulační rameno Canadarm2, se kterým se pracuje při zachycování a přemísťování různých předmětů. Mobilní transportér se vždy zakotví. Tentokrát se při přemísťování z jednoho místa na druhé na základě havarijního pokynu zastavil,“ vysvětluje odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

Američanům Scottu Kellymu a Timothymu Koprovi trvalo asi 30 minut, než se jim podařilo uvolnit systém brzd tak, aby se dopravník posunul o deset centimetrů do výchozí pozice.

O to se posádka orbitálního komplexu doposud marně snažila pomocí ovládacích přístrojů z vnitřku stanice.

K ISS míří ruský Progress s 2,5 tuny nákladu, do kosmu se opět chystá i americký Falcon

Číst článek

Porucha mohla zkomplikovat středeční přistání ruské dopravní lodi Progress, která na Mezinárodní vesmírnou stanici veze 2,5 tuny nákladu, zejména vodu, stlačený kyslík a palivo. Spojení s orbitální stanicí je naplánováno na středu.

Mezinárodní vesmírná stanice - ISS | Foto: Michal Jindra

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme