Astronauty z ISS čekají tři výstupy do kosmu, kvůli opravě chladícího systému

Mezinárodní vesmírná stanice se potýká už týden s problémy chladícího systému, porouchaný je ventil u chladicího čerpadla. Šestičlennou posádku proto proti původnímu plánu čeká několik výstupů do volného vesmíru. První se uskuteční v sobotu 21. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA

Závadu čpavkového systému se snažil vyřešit tým NASA ze Země. Ale neúspěšně. To potvrzuje i jeden z členů týmu zabývajícího se Mezinárodní vesmírnou stanicí Kenny Todd.

„Probíráme všechny způsoby, které bychom mohli zvolit. Je mezi nimi i odstranění nebo nahrazení chybného modulu, což nabízí i možnost výstupů do vesmíru a zřejmě budeme muset jít touto cestou,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Posádku ISS čekají tři výstupy do volného vesmíru, kvůli opravě chladícího systému. Na další podrobnosti jsme se v Dopoledním Radiožurnálu zeptali odborníka na vesmír Tomáše Přibyla.

Do vesmíru budou muset astronauti vystoupit hned třikrát. Poprvé tuto sobotu a pak 23. a 25. prosince. Závada prý nějak neohrožuje bezpečnost posádky, ale chladící systémy jsou důležité pro samotný chod stanice.

Původně se zapojení posádky chtěla NASA vyhnout. Letos v červenci totiž měli při výstupu do kosmu astronauti problémy. Do přilby jednoho z nich během akce prosakovala voda.

„Ty kosmické vycházky jsou velmi nebezpečné,“ upozorňuje odborník na vesmír Tomáš Přibyl.

„Astronauti se vydávají ven ve skafandru, je to sice taková maličká kosmická loď, ale od krutého vesmíru je odděluje jen pár vrstev tkaniny, jsou odkázáni sami na sebe a špatně se jim pohybuje. Když se italskému kosmonautovi začala hromadit v přilbě voda, málem se utopil,“ popisuje.

Připomíná, že posádka se na výstup do vesmíru připravuje nesmírně tvrdě. „Na jednu hodinu výstupu do kosmu potřebuje astronaut 30 až 40 hodin výcviku. Už ve chvíli, kdy se minulý týden objevila závada na chladícím systému, začali kosmonauti výstup připravovat. Je to náročné fyzicky, psychicky i organizačně,“ dodává Přibyl.

ISS - Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme