Astronom: Příští úplné zatmění Měsíce bude v ČR viditelné v roce 2015

Jedno z nejdelších zatmění Měsíce v tomto století je možné pozorovat právě dnes večer. Potrvá přes 100 minut. Řada hvězdáren po celém Česku má proto dnes večer otevřeno pro veřejnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simulační snímek zabarvení Měsíce při maximální fázi zatmění, 15. 6. 2011, čas 22:13 SELČ, Velikost zatmění 1.705, http://astro.sci.muni.cz/zatmeni

Simulační snímek zabarvení Měsíce při maximální fázi zatmění, 15. 6. 2011, čas 22:13 SELČ, Velikost zatmění 1.705, http://astro.sci.muni.cz/zatmeni | Foto: Petr Horálek

Jak ve Stalo se dnes uvedl zástupce ředitele hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, Pavel Gabzdyl, dnešní zatmění Měsíce je výjimečné nejen svou délkou.

„Je to páté nejdelší zatmění, které proběhne za celé 21. století. A je zajímavé i z toho důvodu, že v minulých dnech explodovala chilská sopka, která silně znečistila zemskou atmosféru a je dost pravděpodobné, že jižní okraj Měsíce by mohl být zabarvený právě prachem z této sopky,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatmění Měsíce jsme ve Stalo se dnes hovořili se zástupcem ředitele hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, Pavlem Gabzdylem.

Připomněl, že k úplnému zatmění Měsíce může dojít dvakrát za rok, ale může nastat také období, kdy během 4 let nebude možné vidět žádné úplné zatmění. „Na příští úplné zatmění, které by bylo možné pozorovat z České republiky, si budeme muset počkat až do 28. září roku 2015,“ dodal Gabzdyl.

Astronom: Na pozorování zatmění Měsíce je lepší vyjet z města

Plné zatmění Měsíce začalo 22 minut po 21. hodině, v maximální fázi ale bude o necelou hodinu později - 13 minut po 22. hodině. Měsíc při něm projde téměř přesně středem zemského stínu, což je velmi vzácné a dochází k tomu průměrně 5krát za století.

„Lepší pozorovací podmínky budou ke konci úplného zatmění, tedy kolem 22. a 23. hodiny. Zatmění měsíce je obecně možné pozorovat očima, nepotřebujete k tomu dalekohled. Ten samozřejmě přiblíží oko jakoby k povrchu Měsíce a je lepší možnost pozorovat kontakt zemského stínu s jednotlivými útvary na Měsíci, například krátery,“ přiblížil Radiožurnálu Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Dodal také, že na pozorování zatmění Měsíce je lepší vyjet z města. „Bude probíhat velmi nízko nad jihovýchodním obzorem. Čili potřebujeme ideální horizont, aby nám nepřekážely budovy nebo stromy,“ řekl.

Dalším důvodem je podle něj obecně světelné znečištění ve městech. „Čím jsme v tmavším prostředí v přírodě, tím lépe si vychutnáme právě zabarvení zatmělého Měsíce mezi hvězdami. Budeme mít možnost pozorovat velmi tmavý zatmělý Měsíc a mléčnou dráhu najednou,“ dodal.

Zcela nejdelší měsíční zatmění 21. století nastane už za 7 let, konkrétně 27. července 2018. Potrvá 104 minut.

Veronika Sedláčková, Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme