Astronomové objevili nejmenší planetu mimo sluneční soustavu

Američtí vědci z NASA s pomocí družice Kepler poprvé objevili mimo naši sluneční soustavu planetu složenou převážně ne z plynů, ale hornin. A navíc, je to nejmenší dosud objevená exoplaneta a z dosud objevených asi 500 exoplanet se nejvíce podobá Zemi. Život zde ale asi není.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exoplaneta 51 Pegasi b

Exoplaneta 51 Pegasi b

„Planeta Kepler 10B obíhá okolo hvězdy, která leží 560 světelných let od Země. Okolo své hvězdy obíhá poměrně blízko, 2,5 milionu kilometrů. Průměr hvězdy je přitom 1,5 milionu kilometru. Na povrchu planety musí hvězda vypadat jako obrovská,“ říká Luboš Brát, předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově objevené exoplanetě mluvil na Radiožurnálu Luboš Brát, předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti

„Poloměr planety je 1,4 poloměru Země, hmotnost je 4,6krát větší, je tedy hustší, než naše Země. Jedná se ale o planetu, která je zatím nejpodobnější Zemi, rozměrově i hmotností. Většina zatím známých planet jsou plynní obři typu Jupiteru nebo Saturnu,“ pokračuje Brát.

Podle Bráta na planetě s největší pravděpodobností není život, protože teplota na povrchu planety dosahuje teploty až 1500 stupňů Celsia:

„Je také velmi pravděpodobné, že planeta, která obíhá tak blízko své hvězdy, bude mít vázanou rotaci, na jedné polokouli je tedy neustále den a na druhé neustálá noc. Jedná se tedy o velmi exotický a nehostinný svět.“

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme