Astronomové zachytili světlo ze zatím nejvzdálenější galaxie

Američtí astronomové zachytili světlo ze zřejmě dosud nejvzdálenější galaxie, která je od nás vzdálená třináct miliard dvě stě milionů světelných let. Vznikla v době, kdy byl vesmír, na kosmické poměry, ještě mladý. Bylo mu teprve nějakých 500 milionů let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzdálené galaxie ve vesmíru | Foto: NASA

Vzdálenou galaxii objevily dva dalekohledy - Hubbleův a Spitzerův, které jsou jedny z těch nejlepších na Zemi. Na straně astronomů ale kromě dobré techniky stálo také štěstí.

„Mezi Zemi a onu extrémně vzdálenou galaxii se postavila jiná kupa galaxií a důsledkem gravitační čočky se vzdálené světlo asi patnáctinásobně zjasnilo. Díky tomu se oba teleskopy mohly na vzdálenou galaxii podívat,“ popisuje vzniklou situaci Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově objevené galaxii mluvil v Ozvěnách dne Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka

K vědcům dorazilo světlo staré několik miliard let a není jisté, zda daná galaxie stále existuje nebo jak momentálně vypadá a kde se nachází.

„Každý pohled do vesmíru je pohledem do minulosti, stačí se podívat na naše Slunce a vidíme obraz starý osm minut, při pohledu na planety to jsou desítky minut, nejbližší hvězdy jsou od nás vzdálené světelné hodiny,“ vysvětluje Dušek.

Astronom Dušek považuje objev za velmi přínosný: „Poprvé se těmito dalekohledy podařilo získat data, která vesmírnou vzdálenost skutečně potvrzují s velkou pravděpodobností a říkají něco o tom, jak vypadaly první galaxie krátce po vzniku vesmíru a jakým způsobem se formoval dnešní vesmír.“

„Ukazují, že původně vznikaly menší galaxie, které se v průběhu let skupovaly do větších celků, z kterých třeba vznikla naše galaxie Mléčná dráha,“ vysvětluje Dušek.

Ivana Moravcová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme