Britové plánují vesmírný úklid, kosmické smetí by chtěli harpunovat

Odborníci si lámou hlavu, jak uklidit na oběžné dráze. Za více než půl století je tam ohromné množství vesmírného odpadu, asi 22 tisíc úlomků starých raket, družic a podobně. Britští experti teď přišli s nápadem na jakési harpunování vysloužilých satelitů. Ty by se pak daly stáhnout do atmosféry, kde by shořely. Britové dnes chtějí návrh představit na Mezinárodním astronautickém kongresu v Neapoli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt družice Membrane Optical Imager for Real-Time Exploitation (MOIRE)

Projekt družice Membrane Optical Imager for Real-Time Exploitation (MOIRE) | Foto: DARPA

Na problémy spojené s kosmickým odpadem upozornil britský profesor Richard Crowther, odborník na vesmír. „Pokud s tím nebudeme nic dělat, naruší to funkce vesmírných systémů, třeba GPS nebo telekomunikačních družic, a to už během dvaceti třiceti let," varuje profesor Crowther.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Halousek s České kosmické kanceláře mluví o vesmírném smetí

Zařízení na harpunaci starých satelitů bude jakási družice. Ta se přiblíží k vysloužilému většímu satelitu a z přibližně dvaceti metrů proti němu vystřelí harpunu, která se do vraku zabodne.

„Na konci harpuny bude buďto speciální lano, pomocí kterého aktivní družice mrtvý satelit zavede do atmosféry, případně by tam mohl být nějaký jednoduchý pohonný systém, který by vlastně sám družici zavedl do atmosféry Země, kde by shořela,“ popsal Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Plán má samozřejmě i svá rizika. „Může hrozit nebezpečí, že v případě zásahu u toho mrtvého satelitu trefíte nádrž nebo jiné zařízení, které může explodovat a může zničit i ten aktivní satelit,“ vysvětlil Hanousek.

Upozornil také, že zmiňovaných 22 tisíc kusů smetí v kosmu jsou pouze úlomky nebo kusy větší než deset centimetrů, družice nebo jejich fragmenty. „Pak je tam 500 tisíc kusů zbytků ve velikosti jeden až deset centimetrů a možná i několik desítek milionů malinkých fragmentů do velikosti jednoho centimetru. Odborníci předpokládají, že hmotnost všeho toho smetí je kolem tří tisíc tun,“ dodal.

Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme