Částečné zatmění Měsíce zakončí letošní rok

Mezinárodní rok astronomie, který na letošek vyhlásilo valné shromáždění OSN, skončí symbolicky, částečným zatměním měsíce, které bude o Silvestrovské noci pozorovatelné na celém území České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měsíc

Měsíc | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Zatmění můžeme pozorovat přibližně 30 stupňů nad obzorem, zhruba hodinu mezi osmou a devátou večer," popisuje Jan Palouš z Astronomického ústavu Akademie věd. Bude to ovšem na delší dobu jediné zatmění viditelné z Česka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejenom o částečném zatmění Měsíce mluvil na Rádiu Česko Jan Palouš z Astronomického ústav AV ČR.

Další zatmění nás totiž čeká až v červnu roku 2011. Půjde ale o zatmění, které bude trvat rekordních 101 minut. Podle Palouše je délka zatmění dána pozicemi Země, Měsíce a Slunce a jejich vzájemnými vzdálenostmi.

Nejdůležitější událostí, která astronomy v příštím roce čeká potom bude spuštění nového teleskopu. "Myslím si, že nejdůležitější událostí příštího roku bude první pozorování pomocí interforometru Alma, který staví Evropská jižní observatoř v Chille. Teleskop by měl být dokončen v roce 2012, ale už koncem příštího roku by měl začít částečně fungovat," vysvětluje Palouš.

Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme