Češi uvidí jen závěr úplného zatmění Měsíce

Dnes odpoledne nastane na dlouhou dobu poslední úplné zatmění Měsíce. V Čechách a na Moravě bude ovšem k vidění jen druhá fáze tohoto úkazu. Nad obzorem se totiž přirozený satelit Země objeví až kolem čtvrté hodiny odpoledne, kdy už bude mít nejvyšší fázi zatmění za sebou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplné zatmění Měsíce 15. června 2011

Úplné zatmění Měsíce 15. června 2011 | Foto: Miloslav Druckmüller

V úplném stínu planety bude Měsíc ještě pár minut před tím, než se vyhoupne nad obzor. Češi tak uvidí, tedy pokud bude příznivé počasí, jak Měsíc postupně vychází ze stínu Země.

„Vrcholná fáze tohoto úkazu se odehraje v době, kdy Měsíc bude ještě pod obzorem. Takže až se nám Měsíc objeví nad severovýchodním obzorem a bude vycházet, tak uvidíme výstup z toho stínu, uvidíme pouze závěrečnou část. Dá se říct, že fáze částečného zatmění, tedy toho výstupu ze stínu, kterou my bychom mohli vidět, končí v 17 hodin 20 minut. Tedy uvidíme, co všechno bude možné spatřit z tohoto úkazu,“ vysvětluje astronomka z planetária v Českých Budějovicích Jana Hrůzová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Pokorný zjišťoval podrobnosti o úplném zatmění Měsíce

Ideální podmínky pro pozorování úkazu ale v Českých Budějovicích neočekávají. „Máme zde poměrně vzrostlé stromy i vysoké budovy. Bude to trvat nějakou dobu, než nám Měsíc vystoupí nad obzor,“ dodává.

Jestli ale bude pozorovatelům přát počasí, mohou se potěšit také pohledem na další nebeská tělesa.

„Pokud bude jasná obloha, je samozřejmě možné pozorovat například planetu Jupiter anebo otevřenou hvězdokupu Plejády. No a večer nám potom zapadá Venuše,“ láká Hrůzová.

Předchozí úplné zatmění Měsíce proběhlo 15. června a bylo jedno z nejdelších v tomto století. Příští úplné zatmění, které bude možné pozorovat z České republiky, nastane podle astronomů až 28. září 2015.

Martin Pokorný, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme