České vzkazy poletí do vesmíru, vynese je tam francouzská sonda Taranis

Čeští vědci vůbec poprvé zorganizovali soutěž, díky které do vesmíru vyletí vzkazy v češtině. Vynese je tam francouzská sonda Taranis. Do vesmíru už v minulosti vyrazil třeba Krteček na palubě amerického raketoplánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Taranis | Foto: CNES

Mezi vzkazy, které poletí do vesmíru, jsou i slova jako "baf", "ňuf" nebo "mír", které patří k vůbec nejkratším. Společně s dalšími 98 zprávami je tam vynese francouzská sonda Taranis. Ta bude zkoumat vznik takzvaných mrkvových skřítků čili neobvykle načervenalých blesků.

Vzkazy, které do vesmíru vyletí, lidé posílali do soutěže, jež zorganizovala Akademie věd. Například 68letý Jiří Syřínek z Vítkova poslal zprávu, která pořadatele zaujala vůbec nejvíce.

„Má žena mi nadává, že pořád někde lítám, tak jsem napsal vzkaz. Aspoň bude mít konečně pravdu,“ říká Syřínek. Manželka se na něj kvůli tomu prý nezlobí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzská sonda Taranis vynese do vesmíru české vzkazy.

Lidé do soutěže poslali celkem 680 vzkazů. Zmiňovali v nich třeba jméno astrofyzika Jiřího Grygara nebo také Járy Cimrmana. Odborná porota potom ze všech vzkazů musela vybrat 101 nejzajímavějších.

Podle vědeckého publicisty Pavla Toufara to nebylo vůbec jednoduché. „Bylo tam mnoho zajímavých vzkazů, rozhodli jsme se proto jít po té vážné rovině. Nakonec jsme ale nejvíce upřednostňovali vtipnost a neobvyklost,“ poznamenává Toufar.

Sonda Taranis do vesmíru vynese vzkazy díky spolupráci českých a francouzských vědců. Tým Ondřeje Santolíka z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd totiž do družice vyvinul jeden přístroj a část jeho paměti zůstala volná.

Do vesmíru poletí 547 českých jmen

„Programovatelné logické pole, které bude mozkem našeho přístroje a bude řídit jeho práci, má o něco menší kapacitu. Paměť umístěná na přístroji bude obsahovat právě tu informaci potřebnou pro práci logického pole,“ podotýká Santolík.

Do vesmíru se ale nakonec nedostanou jen vybrané vítězné vzkazy, dodává Marek Janáč z časopisu Vesmír, který soutěž spoluorganizoval.

„Abychom uspokojili co nejvíce lidí, tak jsme pole udělali tak, že 101 vzkazů poletí v plném textu i s přijmením autora. Zprávy těch, kteří se nedostali do užšího výběru, ponesou jen jejich jména. Nakonec je to 547 jmen,“ říká Janáč. Sonda Taranis by do vesmíru mohla vyletět za dva roky.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme