Chris Hadfield bude historicky prvním kanadským velitelem ISS

U Mezinárodní vesmírné stanice ISS zakotví ruská loď Sojuz. Novou tříčlennou posádku budou tvořit ruský, americký a kanadský astronaut. V plány mají dva výstupy do kosmického prostoru, během kterých umístí na vnější stranu stanice nová zařízení. Čeká je také vědecký program, v němž jen ruská část obsahuje 37 experimentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická loď Sojuz TMA-12 těsně před připojením ke stanici ISS

Kosmická loď Sojuz TMA-12 těsně před připojením ke stanici ISS | Foto: spaceflight.nasa.gov

„Stanice je vědeckým pracovištěm, sledují se tam třeba reakce člověka na beztížný stav, ale provádějí se i experimenty, které mají bezprostřední význam pro výrobu nových materiálů nebo léků,“ říká vesmírný publicista Pavel Toufar.

Na ISS jsou nyní dva Rusové a Američan, kteří se mají vrátit na Zemi v dubnu příštího roku. Kromě vědeckého programu měli samozřejmě za úkol i údržbu technického stavu stanice. Zároveň každý z nich plní samostatný vědecký program, který mu zadala jeho země, a účastní se také společného programu.

Přehrát

00:00 / 00:00

K vesmírné stanici ISS míří Sojuz, na programu má i vědecké experimenty

Nová posádka má ale v plánu i nevědecké úkoly. Kanadský astronaut chce kromě práce na palubě složit pár písniček o kosmu a dálkových letech, velitel lodi zase doufá, že se naučí hrát na foukací harmoniku.

„Chris Hadfield se stane velitelem celé šestičlenné posádky, poprvé v historii to bude Kanaďan, a bude mít náplň práce náročnou, tedy minimum volného času. Mně se nejvíc líbí jejich práce, kterou dělají pro studenty, třeba realizují jejich experimenty,“ popisuje Toufar.

Posádka bude na ISS také přes Silvestra, navíc tři dny před ním oslaví narozeniny jeden ze stávajících členů osazenstva, jenomže v kosmu panují přísná bezpečnostní opatření – mimo jiné nesmí být na stanici absolutně žádný alkohol.

„Takže asi ani nebude čím slavit, ale kdo ví, co si s sebou vezmou kosmonauti v osobních zavazadlech, co jim projde. Ale třeba v minulosti francouzský kosmonaut Jean Francois Clervoy si na stanici Mir v roce 1999 pochvaloval, že si mohli dát malý doušek armaňaku, který tam propašovali. Nebo se našla za obložením láhev koňaku,“ přidává úsměvné historky Pavel Toufar.

Ruský kosmonaut Šaripov dokonce navrhoval, aby stejně jako na námořních lodích měl každý člen posádky na každý den 50 mililitrů vína nebo doušek tvrdšího alkoholu. To ale bylo striktně zamítnuto.“

ISS - Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: ČTK

Vladimír Kroc, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme