Čína a Rusko společně prozkoumají Mars

Čína a Rusko vyšlou sondu k Marsu. Start je naplánován na letošní říjen. Moskva i Peking chtějí společně zkoumat především životní prostředí na rudé planetě. Výzkum je zároveň součástí vesmírného plánu Číny, který zahrnuje i studium lunárního povrchu a vyslání lidské posádky na Měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Marsu pracuje mnoho sond, přistání lidské posádky by však byl výrazný pokrok v oblasti zkoumání rudé planety | Foto: NASA

Sonda Jing-chuo 1 zamíří k Marsu po dvouletém odkladu. Cílem vesmírné mise má být zjištění, co se stalo s vodou, která se kdysi na planetě vyskytovala.

Průzkum rudé planety Peking vnímá jako další krok v dobývání vesmíru. V současnosti také obíhá kolem Měsíce družice Čchang-e 2, v roce 2013 pak Čína chce vyslat k lunárnímu povrchu i první robotické vozidlo. Do deseti let pak má na Měsíci přistát i první tajkonaut.

Čína se po Spojených státech a Rusku stala v r.2003 teprve třetí zemí, která vyslala do kosmu raketu s lidskou posádkou.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme