Čína plánuje letos vyslat do vesmíru druhou experimentální stanici

Peking chce letos vyslat na oběžnou dráhu další orbitální stanici. K vesmírné stanici Tchien-kung 2 neboli Nebeskému paláci 2 by následně měli zamířit dva kosmonauti. Oznámily to čínské úřady. Přesné datum ještě není známé, mělo by se tak stát po letošním červnu. Původně se měla dostat do kosmu už loni, ale čínská vesmírná agentura start odložila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model čínské vesmírné stanice Tchien-kung 2

Model čínské vesmírné stanice Tchien-kung 2 | Foto: Wikimedia Commons, טל ענבר

Cílem této mise má být řada vědeckých a technologických pokusů. Kosmonauti na stanici zůstanou několik dní a budou dělat experimenty. Cílem je také otestovat přepravu nákladu s ohledem na chystané budování dlouhodobé kosmické stanice.

S budováním Nebeského paláce 3 chce Peking začít v roce 2020. Většina dosavadních misí a vysílání pokusných modulů jsou přípravou na její stavbu a provoz, který by mohl být zahájen už v roce 2022.

Stanice bude podle dosavadních plánů vážit asi 60 tun. Skládat se má z hlavního modulu se dvěma připojenými laboratorními moduly na experimenty v oborech, jako je vesmírná radiační biologie, astronomie nebo mikrogravitace. V kosmu by mohla vydržet asi deset let a dlouhodobě by na ní mohla žít tříčlenná posádka.

Čína vyslala prvního člověka do kosmu vlastními silami v roce 2003, jako třetí země v historii po Spojených státech a Rusku. První pokusnou stanici Tchien-kung 1 vypustila do kosmu v roce 2011. Ta sloužila hlavně k nacvičování nejrůznějších automatických manévrů a spojování s loděmi Šen-čou nebo testování vybavení pro další chystané stanice.

Číňa má ve vesmíru velké plány

Jen letos Peking plánuje celkem 20 vesmírných misí. Další metou po dokončení vesmírné stanice po roce 2020 má být přistání prvního čínského kosmonauta na Měsíci.

Už v roce 2018 chce Čína přistát s nepilotovanou sondou na odvrácené straně Měsíce, což se doposud žádné kosmické misi nepodařilo. Má studovat tamní geologické podmínky. V roce 2013 už Číňané na Měsíci přistáli s robotickým vozítkem.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme