Čína vypustí do vesmíru nový modul kosmické stanice, Nebeský palác

Čína chce už příští týden do vesmíru vypustit první testovací modul kosmické stanice. Do konce roku se k němu má připojit i kosmická loď. Nebeský palác, jak Číňané stanici říkají, bude údajně menší než americká ISS nebo ruský Mir. Pravidelně střídat se na ní mají dvě posádky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblast Rho Ophiuchi, kde byl detekován peroxid vodíku | Foto: ESA

Čína však ještě stále spoustu informací o novém technickém zázraku tají. Testovací modul stanice Tchien-kung 1 neboli Nebeský palác 1, by měl být vypuštěn do vesmíru už příští týden, pravděpodobně v úterý.

Do konce roku by se k němu měla připojit i kosmická loď Šen-čou 8, v překladu 'magická loď' nebo 'boží loď'. Od příštího roku by se pak v Nebeském paláci 1 měly vystřídat dvě posádky čínských kosmonautů.

Čína začala rozvíjet svůj vesmírný program už před několika lety. Před osmi lety Číňané vyslali do kosmu svou první raketu s lidskou posádkou, čímž se Čína stala po Spojených státech a Rusku třetí zemí, která vyslala člověka do vesmíru. Před třemi lety nechali Číňané svého astronauta vystoupit do volného kosmu.

Po otestování kosmické stanice Nebeský palác, by se Čína chtěla pustit do stavby velké orbitální základny. Její výroba potrvá přibližně deset let a zkompletovaná by měla být na oběžné dráze do roku 2022.

Na stanici by měli neustále být tři kosmonauti, kteří by prováděli nejrůznější experimenty. Roku 2025 by pak Čína chtěla mít vlastního člověka na Měsíci

Kateřina Procházková, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme