Čína vyslala do vesmíru svoji první astronautku

Přesně 49 let poté, co se do vesmíru podívala vůbec první žena na světě, Ruska Valentina Těreškovová, má první kosmonautku i Čína. Liou Jang spolu se dvěma kolegy odstartovala na týdenní vesmírnou misi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První čínská astronautka Liou Jang | Zdroj: Reuters

Vesmírná loď Šen-čou 9 odstartovala z kosmodromu v poušti Gobi se třemi kosmonauty na palubě. Ti mají za úkol spojit se s experimentálním modulem Tchien-kung 1.

Před startem Liou Jang uvedla, že se na cestu opravdu těší: „Dřív jsem byla pilotka a létala jsem na obloze, teď jako astronautka poletím dokonce do vesmíru. Je to výš a dál. Přesto jsem připravena a vím, že musím splnit úkol, který mám před sebou. Těším se ale také na to jedinečné prostředí a výhled, kdy budu moci obdivovat krásu Země a můj krásný domov.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O misi první čínské kosmonautky mluvila na Radiožurnálu východoasijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Čína investuje do svého kosmického programu miliardy dolarů. Teprve před devíti lety vyslala do vesmíru svého prvního kosmonauta.

V budoucnu by země chtěla mít i stálou vesmírnou stanici, jako mají Spojené státy, Rusko, Evropa, Kanada a Japonsko. Jako většina čínských projektů je ale i tato mise zahalena tajemstvím. Ještě do pátku se například nevědělo, která ze dvou kandidátek bude na palubě zastupovat ženy.

Čína dnešní událost s napětím sleduje. V médiích je propagována ve velkém stylu. Číňanům je mise dávána za příklad dalšího velkého úspěchu země. Čína je teprve osmou zemí, která dopraví ženu na oběžnou dráhu.

Kateřina Procházková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme