Čína vyšle do kosmu modul, který je předvojem orbitální stanice

Čína vyšle do kosmu modul, na kterém bude ověřovat technologie pro stavbu vlastní orbitální stanice. Testovací modul Tchien-kung 1 neboli Nebeský palác 1, by měl odstartovat ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravovaná čínská orbitální stanice Tiangong 1 | Foto: Xinhua

Podle Antonína Vítka z Akademie věd jde o osm a půl tunový objekt, který je rozdělen na dvě části. V první jsou pohonné systémy pro navedení na oběžnou dráhu a pro manévrování, druhá je obytná.

„Jsou tam dvě spací kóje s cvičebním zařízením. Taikonauti, jak se říká čínským astronautům, by tam měli strávit asi dva týdny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínském dobývání vesmíru mluvil v Ranním interview Radiožurnálu Antonín Vítek z Akademie věd

Na kosmodromu je už připravena další nosná raketa stejného typu, Dlouhý pochod 2, která by měla odstartovat s další lodí bez posádky zhruba za dva týdny. Během 24 hodin by se pak měla přiblížit a v automatickém režimu připojit k Nebeskému paláci. Pokud vše půjde bez problémů, v první polovině příštího roku by měla odstartovat loď s dvoučlennou posádkou, která by měla vydržet v modulu dva týdny.

Podle Antonína Vítka se současné čínské aktivity podobají tomu, co Rusové dělali na přelomu 60. a 70. let minulého století se svými stanicemi Saljut.

Po otestování kosmické stanice Nebeský palác, by se Čína chtěla pustit do stavby velké orbitální základny. Její výroba potrvá přibližně deset let a zkompletovaná by měla být na oběžné dráze do roku 2022.

Čína začala rozvíjet svůj vesmírný program už před několika lety. Před osmi lety Číňané vyslali do kosmu svou první raketu s lidskou posádkou, čímž se Čína stala po Spojených státech a Rusku třetí zemí, která vyslala člověka do vesmíru. Před třemi lety nechali Číňané svého astronauta vystoupit do volného kosmu.

Igor Maňour, Nikola Bojčev, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme