Čínská sonda Nefritový králík má na Měsíci problémy, neuložila se ke spánku

Čínské lunární vozítko Nefritový králík se dostalo do problémů. Při ukládání k nočnímu spánku se mu pravděpodobně nesložili solární panely tak, jak měly. Číňané jsou na informace skoupí, je ale možné, že jeho mise na Měsíci tím skončila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prototyp lunarní sondy s názvem Nefritový králík, jak ho prezentovala Čína na listopadovém průmyslovém veletrhu

Prototyp lunarní sondy s názvem Nefritový králík, jak ho prezentovala Čína na listopadovém průmyslovém veletrhu | Zdroj: Reuters

V oficiální zprávě se píše o mechanickém selhání, více se odborníci jen domnívají.

Sonda se chystala zazimovat, aby přežila lunární noc, kdy teplota na povrchu klesá až 180 stupňů pod bod mrazu. Chránit ji měly i solární panely.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech čínské sondy Nefritový králík mluvil ve vysílání Radiožurnálu publicista zabývající se kosmonautikou Tomáš Přibyl

„Před lunární nocí, která je velmi drsná, měl jeden panel natočit tak, aby směřoval východním směrem, aby až zase vyjdou první sluneční paprsky, na něho dopadly vší silou. Druhý panel měl na sebe přiklopit, jako jakousi poklici na hrnec, což mu mělo pomoci regulovat teplotu v průběhu lunární zimy,“ vysvětlil publicista Tomáš Přibyl, který se zabývá kosmonautikou.

Jeden panel či oba nejspíš nefungovaly tak, jak měly. Nefritový králík tak bude muset zimu přečkat „nezazimovaný“.

„Dokážu si představit situaci, kdy tato komplikace jen trochu zproblematizuje misi, ale králík se zase za dva týdny probudí k životu. Ale stejně tak si dovedu představit scénář, kdy ta závada opravdu může být fatální, protože přece jen se pohybujeme v technicky a technologicky velmi náročných podmínkách lunární noci,“ dodal Přibyl.

Podle jeho odhadů, které získal z čínských oficiálních médií, ale pro vozítko nejspíš jeho putování po Měsíci skončilo. Přitom mělo jeho povrch brázdit ještě dva měsíce.

Start čínské měsíční sondy Nefritový králík | Foto: Reuters

K závadě nejspíš došlo ve chvíli, kdy už Slunce bylo těsně nad obzorem a sondě zbývalo jen minimum energie. Tu navíc potřebuje k zahřívání elektroniky uvnitř, takže ji nemohl využít ani k nějaké opravě.

„Závada ho zastihla v nejméně vhodnou chvíli,“ shrnul publicista. Měsíc je velmi drsné prostředí. Teploty tam klesají velmi hluboko pod bod mrazu.

„Měsíc je mnohem více nehostinný než Mars. Navíc lunární prach je neskutečně ostrý, přirovnal bych ho ke střepům. Kosmonauti měli problém, jak jim doslova rozežíral skafandr,“ popsal možné problémy, které mohly Nefritového králíka potkat.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme