Člověk na Měsíci, raketoplány i mise na Mars. NASA slaví 55 let

1. října 1958 začal pracovat americký Národní úřad pro letectví a vesmír. K jeho největším úspěchům se řadí přistání lidí na Měsíci. NASA, která převzala laboratoře i zaměstnance po Národním poradním výboru pro letectví, se zrodila jako reakce na tehdejší sovětské pokroky v dobývání kosmu. Rusové totiž v roce 1957 vypustili vůbec první umělou družici Sputnik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozítko Curiosity na Marsu

Vozítko Curiosity na Marsu | Zdroj: NASA

„Věřím, že tento národ do konce desetiletí dokáže vyslat člověka na Měsíc a zajistit mu bezpečný návrat na Zemi,“ řekl 25. května 1961 v Kongresu tehdejší americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Američanům se to povedlo v červenci 1969.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Helena Berková připomněla 55letou historii NASA

Program Apollo samozřejmě nebyl jediným. Národní úřad pro letectví a vesmír se soustřeďoval na pilotované kosmické lety i na bezpilotní sondy. Například Mariner 2, vypuštěný v roce 1962, byl první lidmi vyrobenou sondou, která proletěla kolem jiné planety, konkrétně kolem Venuše.

Dále existoval třeba program Viking pro výzkum Marsu, sondy Pioneer a Voyager se zase vydaly k vnějším planetám sluneční soustavy Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu.

NASA stála také za třicetiletým programem raketoplánů. Američané jejich provoz ukončili před dvěma lety po dvou tragických haváriích. V roce 1986 po startu explodoval Challenger, 1. února 2003 zase při návratu raketoplán Columbia. Jako poslední vzlétl raketoplán Atlantis.

NASA (National Aeronautics and Space Administration)
vznikla 1. října 1958
centrála sídlí ve Washingtonu
hlavním kosmodromem je Kennedyho vesmírné středisko na Floridě
funkci ředitele zastává od roku 2009 generál Charles F. Bolden

„Americký astronaut Joe Allen označil raketoplány za technický zázrak, ale ekonomickou katastrofu. Myslím, že hodnocení programu ani nemůže být přesnější,“ uvažuje odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Dnes se Národní úřad pro letectví a vesmír zaměřuje hlavně na průzkum asteroidů a Marsu. Nedávno to byl rok od přistání vozítka Curiosity. Hlavní úkol mise už byl splněn – ukázalo se, že na Marsu dříve mohly být podmínky vhodné pro výskyt života.

Další misi k Marsu připravuje NASA na listopad. Cílem by měl být rozbor procesů v atmosféře planety. Národní úřad pro letectví a vesmír chce prý také příští rok vyslat do vesmíru 3D tiskárnu, aby si astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici mohli sami vyrobit nástroje.

Helena Berková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme