Dinosaury smetl asteroid. Ale který?

V Indickém oceánu se možná skrývá největší impaktový kráter, jaký "zdobí" povrch Země. Datum jeho vzniku se nápadně překrývá s dobou vyhynutí dinosaurů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pánev Šiva pod hladinou Indického oceánu má průměr asi 500 km | Foto: The Geological Society of America

V současné době se za příčinu zániku dinosaurů považuje dopad asteroidu o velikosti 8 až 10 km. Dopadl na poloostrov Yucatán, na kterém zanechal kráter Chicxulub o průměru 180 km. Zároveň rozpoutal vlnu katastrofických událostí, které vyvolaly hromadné vymírání. Dopad asteroidu na Yucatán ale možná nebyl jedinou impaktovou událostí, která se před 65 miliony let odehrála.

Pod hladinou Indického oceánu se nachází obrovský geologický útvar, jehož profil se nápadně podobá impaktovým kráterům. Takzvaná pánev Šiva má průměr asi 500 km, což znamená, že ji mohl vyhloubit asteroid o průměru 40 km. Dopad tělesa takové velikosti by pravděpodobně odpařil zemskou kůru, takže v místě dopadu by zůstal jen žhavý materiál zemského pláště. Je také pravděpodobné, že impakt vyvolal pohyby zemské kůry a umocnil tak vulkanickou aktivitu, která v západní Indii zanechala Dekkánské trapy - tedy území o rozloze 500 000 km čtverečních, které pokrývá 2 km vysoká vrstva ztuhlé lávy.

Důkazy o tom, že pánev Šiva je skutečně pozůstatkem dávné srážky s asteroidem, sbírá Sankar Chatterjee z Texasské technické univerzity. Podle informací na webových stránkách Americké geologické společnosti doufá, že rozhodující podporu jeho teorii přinese expedice do západní Indie. Během ní budou vědci hledat geologické anomálie (například zvýšenou koncentraci iridia a roztavené horniny), které vyvolávají impakty asteroidů. Pokud je najdou, bude v kauze vyhynutí dinosaurů obviněn další asteroid.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme