Do vesmíru odstartovaly další dvě družice evropského systému Galileo

Evropa vyslala do vesmíru další dvě družice systému Galileo. Satelity Daniele a Alizee odstartovaly z evropské kosmické základny v jihoamerické Francouzské Guayaně. Do vesmíru je nese ruská raketa Sojuz. Cesta do cíle satelitům potrvá necelé čtyři hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Sojuz IOV-2, nesoucí družice Galileo, odstartovala | Foto: ESA/CNES/ARIANESPACE - S. Corvaja

Satelity Daniel a Alizee na oběžné dráze doplní vznikající navigační systém. Částečně fungovat by měl začít na konci letošního roku.

Zemi zatím obíhá dvanáct satelitů, k plnému provozu jich je potřeba 24. Do vesmíru se jich dostane třicet, zbylých šest bude náhradních. Systém by měl plně začít fungovat v roce 2020.

Projekt Galileo má hlavně zajistit nezávislost na americké GPS, případně ruském systému GLONASS. A navíc má být přesnější.

"Budeme moci začít používat Galileo v kombinaci se systémem GPS. To zesílí dostupnost signálu ve smartphonech, v automobilech a různých navigačních zařízeních. Zároveň začneme také s experimenty, abychom se ujistili, že máme dostatečnou kapacitu na to rozjet systém naplno v roce 2020,“ říká Paul Verhoef, ředitel programu Galileo.

Systém by měl v budoucnu sloužit také při různých živelných katastrofách. Měl by totiž mít i zpětný komunikační kanál mezi zařízením a satelitem, takže by se pak snáze hledali třeba zranění, kteří by dokázali pomocí navigace odeslat svou přesnou polohu.

Satelity Daniele a Alizee dostaly jména dětí, které vyhrály soutěž v kreslení. Evropská komise ji vyhlásila před čtyřmi lety. V každé členské zemi Evropské unie měly děti namalovat obrázek na téma vesmír a jednotlivé unijní státy vybraly ty nejlepší.

Na oběžné dráze je už satelit pojmenovaný po českém chlapci Davidovi. Ten nakreslil startující raketu, okolo které šlehají plameny. Daniele, který dnes odstartoval, se jmenuje po litevském chlapci a Alizee zase po dívce z Lucemburska.

Navigační systém Galileo | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme