Do vesmíru se chystá raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX

Z misu Canaveral ve Spojených státech zřejmě v neděli odstartuje raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Podle zakladatele a ředitele firmy SpaceX Elona Muska proběhly všechny nutné předstartovní testy. Půjde o první plánovaný let Falconu od červnové nehody, kdy raketa vybuchla krátce po startu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z amerického Mysu Canaveral k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala zásobovací loď Dragon soukromé společnosti SpaceX

Z amerického Mysu Canaveral k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala zásobovací loď Dragon soukromé společnosti SpaceX | Zdroj: Reuters

Úkolem 70 metrové rakety s devíti motory Merlin je vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad jedenácti komerčních satelitů od společnosti Orbcomm. Při posledním startu v červnu raketa explodovala krátce po startu i se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici.

Za havárii podle vyšetřování mohla vzpěra, která držela jednu z nádrží s heliem. Ta se zlomila už při pětinové zátěži, které měla podle výrobce odolat a uvolněná nádrž zničila celou konstrukci.

SpaceX proto musela zkontrolovat a vyměnit tyto držáky. Zároveň ale také jde o první exemplář vylepšené rakety Falcon 9, která má mít zhruba o 30 procent větší výkon než předešlé verze.

První stupeň rakety navíc po startu provede brzdící zážeh a pokusí se přistát zpět na Zemi, aby mohl být v budoucnu znovu použit. Celý stroj stojí už od pátku ve floridském kosmodromu namířený k nebi.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme