Do vesmíru se poprvé od červnové exploze chystá raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

Z mysu Canaveral ve Spojených státech má v neděli odstartovat raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Stroj od pátku stojí, namířený k nebi, ve floridském kosmodromu. Je to první plánovaný let Falconu od červnové nehody, kdy raketa krátce po startu vybuchla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z amerického Mysu Canaveral k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala zásobovací loď Dragon soukromé společnosti SpaceX | Zdroj: Reuters

Úkolem 70metrová rakety s devíti motory Merlin je vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad 11 komerčních satelitů od společnosti Orbcomm.

Při posledním startu v červnu raketa Falcon nesoucí zásoby pro Mezinárodní vesmírnou stanici explodovala.

Zakladatel a ředitel firmy SpaceX Elon Musk později oznámil, že za havárii podle vyšetřování mohla vzpěra držící jednu z nádrží s heliem. Zlomila se při pětinové zátěži, které měla podle výrobce odolat. Uvolněná nádrž zničila celou konstrukci.

SpaceX proto musela držáky zkontrolovat a vyměnit. Zároveň jde také o první exemplář vylepšené rakety Falcon 9, která má mít zhruba o 30 procent větší výkon než předešlá verze.

První stupeň rakety navíc po startu provede brzdící zážeh a pokusí se přistát zpět na Zemi, aby mohl být v budoucnu znovu použit.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme