Endeavour by měl odpoledne odstartovat. I s Krtečkem

Pokud to počasí dovolí, měl by se odpoledne z Mysu Canaveral na Floridě vznést ke svému poslednímu letu americký raketoplán Endeavour. Původně měl startovat už koncem dubna, ale kvůli technické závadě byla mise odložena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové posádky posledního letu raketoplánu Endeavour – Roberto Vittori, Michael Fincke, Greg H. Johnson a kapitán Mark Kelly | Foto: NASA

Svůj zvláštní půvab má derniéra raketoplánu i pro Čechy. Astronaut Andrew Feustel s sebou vezme na oběžnou dráhu i plyšového maskota, světově proslulého Krtečka Zdeňka Milera, kterého si Feustel oblíbil díky své ženě, Američance českého původu.

Odklad startu způsobila, zjednodušeně řečeno, závada na systému ohřívání hydrazinu pro hydraulické systémy. „Hydrazin je palivo, které potřebuje raketoplán pro svá hydraulická čerpadla,“ vysvětluje odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl se v Ozvěnách dne věnuje startu raketoplánu Endeavour

„Ta slouží například při naklánění motoru při startu nebo při naklánění křídel při přistání. Hydrazin tuhne už při dvou stupních Celsia, na oběžné dráze by ztuhnul a raketoplán by byl neovladatelný. Následky si domyslí každý sám,“ dodává.

Ohřívání hydrazinu je několikanásobně jištěno a vypadl pouze jeden z ohřívacích systémů. Bezpečnostní předpisy NASA však neumožnily poslat raketoplán na oběžnou dráhu. Muselo se přijít na příčinu.

NASA tedy musela čelit dalšímu zklamání veřejnosti, když i poslední let jednoho z raketoplánů provázely technické problémy.

V dubnu na historický okamžik čekalo 750 tisíc diváků, kteří chtěli start vidět na vlastní oči. „Tolik jich na jiný start raketoplánu nikdy nebylo. Dá se to srovnat jen s legendární misí Apollo 11 na Měsíc. Mezi diváky byl i americký prezident Barack Obama. Starty raketoplánů se však nedělají pro diváky a na efekt, bezpečnost je na prvním místě,“ upozorňuje Přibyl.

Cílem mise raketoplánu je jednak doprava velkého třítunového spektrometru, který má pátrat v hlubinách vesmíru po stopách antihmoty a tmavé hmoty. „To jsou střípky, které nám v mozaice vzniku a vývoje vesmíru chybí. Předpokládáme je, ale nevíme o nich,“ vysvětluje Přibyl.

Endeavour také dopraví zásoby na kosmickou stanici, aby ji připravil na dobu, kdy budou raketoplány definitivně uzemněné.

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme