Evropská sonda Rosetta se 'probudila' a pokračuje ve své misi ke kometě

Evropská sonda Rosetta, která míří ke kometě Čurjumov-Gerasimenko, se dnes po 957 dnech probudila z úsporného režimu. Oznámila to Evropská kosmická agentura, která musela na potvrzení počkat až do večera, protože signál potřebuje k překonání vzdálenosti mezi sondou a Zemí několik hodin. Vědci poslali sondu do vesmíru před 10 lety. Teď ji čeká závěrečná a nejdůležitější fáze její mise. Chystá se vůbec poprvé přistát na některé z komet sluneční soustavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Rosetta a její přistávací modul

Sonda Rosetta a její přistávací modul | Foto: ESA

Sonda se dnes krátce před půl osmé večer "přihlásila" po 31 měsících. „Ta sonda sama o sobě je obrovský kus vědecké práce a byla by škoda, kdyby nakonec po deseti letech nebyla k ničemu. Je fajn, že se ozvala. Teď půjde o to, navázat kontakt se všemi možnými přístroji, uvést je do provozu a to bude trvat několik měsíců.

Mezitím se sonda taky přestěhuje o sedm milionů kilometrů blíž k naší Zemi,“ říká ředitel Hvězdárny a planetária Hlavního města Prahy Marcel Grün a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu bylMarcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária Hlavního města Prahy

„Někdy počátkem května se začne připravovat na vlastní setkání. To setkání pak bude následovat ze vzdálenosti asi dvou milionů kilometrů od komety až do vlastního příletu někdy do srpna. Potom už poletí sonda Rosetta konečně vedle té komety, ke které měla namířeno.

A kolem poloviny listopadu se od ní oddělí pouzdro, které doufejme v pořádku přistane na jádru komety samotné.“

Sondu vyslala Evropská kosmická agentura před 10 lety. Rosetta teď dva a půl roku "hibernovala". Podle Grüna je to kvůli tomu, že byla hodně daleko od Slunce, asi 800 milionů kilometrů. Jejím zdrojem energie jsou přitom sluneční baterie.

Další objevy čekají

Co by měl výzkum komety Čurjumov-Gerasimenko prostřednictvím sondy Rosetta přinést nového?

„V zásadě jakékoliv pozorování komety přinese určitě něco nového, ale nejkrásnější na vědě je to, že objeví něco, co jsme nečekali. Na to se těšíme i u této sondy i u jejího pouzdra. Je tam deset přístrojů, které přistanou, a 11 přístrojů, které budou létat v blízkosti komety po dobu nejméně roku,“ popisuje Grün.

Vyslání sondy se dá už nyní označit za velký úspěch Evropské kosmické agentury. Podle Marcela Grüna je ale tím hlavním úspěchem to, že má agentura více „želízek v ohni“ v řadě pozorování.

„Pozoruje zblízka planetu Mars, planetu Venuši. K tomu pozorování velmi vzdálených objektů, které se nedají pozorovat v optickém oboru. Chystají se i další. Na přelomu dvacátých a třicátých let se chystá speciální evropsko-ruská sonda, která se bude týkat pozorování planety Jupiter a jeho měsíců, speciálně měsíce Europa,“ dodává Marcel Grün.

Martin Křížek, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme