Exoplaneta podobná Zemi

Asi 500 světelných let od nás krouží planeta, která se podle astronomů z Evropské jižní observatoře nápadně podobá Zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exoplaneta CoroT-7b (ilustrace)

Exoplaneta CoroT-7b (ilustrace) | Foto: ESO, L. Calcada

Začátkem letošního roku objevila sonda CoRoT exoplanetu, která krouží kolem hvězdy CoRoT-7 v souhvězdí Jednorožce. Exoplaneta pětkrát hmotnější než Země, která dostala jméno CoRoT-7b, kolem své hvězdy krouží ve velmi těsné vzdálenosti 2,5 milionu km. Na jeden oběh proto exoplanetě stačí pouhých 20 hodin. Merkuru, který je ze všech planet sluneční soustavy Slunci nejblíž, zabere stejná akce 88 dní.

Exoplaneta CoRoT-7b je od Země vzdálená asi 500 světelných let a její pozorování komplikují skvrny na mateřské hvězdě. Astronomům z Evropské jižní observatoře (ESO) se teď ale s pomocí spektrografu High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher (HARPS) umístěném na teleskopu observatoře La Silla na Havaji podařilo zjistit, že hustota exoplanety je srovnatelná se Zemí. Možnost, že by se na ní vyskytovala kapalná voda a případně i život, ale příliš velká není. Na straně přivrácené k mateřské hvězdě, které vědci říkají lávová, dosahuje teplota 2000 stupňů Celsia. Na odvrácené straně naopak panuje mráz -200 stupňů Celsia a mohly by se zde vyskytovat hory.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme