Experiment Mars 500 pokračuje. Kosmonauti 'vystoupili na Mars'

Posádka vesmírné lodi cestující na Mars v rámci projektu Experiment Mars 500 vystoupila na povrch Rudé planety. Jde o cvičnou vesmírnou misi, která se odehrává na půdě Státního vědeckého centra u Moskvy. Šestice kosmonautů v rámci projektu simuluje budoucí cestu na Mars se vším všudy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt Mars500 | Foto: mars500

Tři Rusové, Francouz, Ital a Číňan ztráví rok a půl v podmínkách co nejpodobnějších skutečnému kosmickému letu. Cílem projektu je připravit podmínky pro skutečnou vesmírnou misi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Experiment Mars 500 sleduje ruská zpravodajka Českého Rozhlasu Lenka Kabrhelová

„Vědci tvrdí, že potřebují klíčové informace zejména týkající se toho, jak se posádka vyrovnává s tak dlouhou izolací a denní rutinou, která je velice striktní. Experiment zahrnuje celou řadu pokusů. Fiktivní kosmonauti procházejí fyzickou i psychickou zátěží, absolvují řadu cvičení a musí se vyrovnávat i s komunikačními problémy,“ popisuje smysl experimentu ruská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová .

Hlavním cílem je získat data, která by měla zásadně pomoci při přípravě na reálný let na Mars. „Kosmonauti jsou na fiktivní vesmírné lodi, což je kontejner 20 metrů dlouhý a méně než 4 metry široký. Z něho se tříčlenná část přesunula do ještě menšího kontejneru, který simuluje modul, který v sobotu přistál na Marsu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu experimentu mluvil v Ozvěnách dne publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Z tohoto modulu dnes dvojice kosmonautů vystoupila na povrch Marsu. „Nečekejme nic velkolepého, protože simulovaný Mars v rámci experimentu je antuka v místnosti o rozměru 6x10 metrů, což je trošku menší třída nebo větší místnost. Kosmonauti si oblékli skafandry, vystoupili ven, trošku se proběhli, posbírali nějaké horniny, rozmístili přístroje, zamávali a po 1 hodině a 12 minutách upalovali zpátky od výsadkového modulu,“ popisuje pomyslný výstup na Mars publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl .

Podle zpravodajky Lenky Kabrhelové budou kosmonauti na Marsu provádět různá měření a mají k dispozici i robota. Kosmonauti mají naplánované ještě dvě vycházky po povrchu Marsu a koncem měsíce se tříčlenná výsadková skupinka vrátí na mateřskou loď. Potom je čeká cesta zpět na Zemi, kam by měli doletět v listopadu tohoto roku.

Lenka Kabrhelová, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme