Experiment Mars 500 pokračuje. Kosmonauti 'vystoupili na Mars'

Posádka vesmírné lodi cestující na Mars v rámci projektu Experiment Mars 500 vystoupila na povrch Rudé planety. Jde o cvičnou vesmírnou misi, která se odehrává na půdě Státního vědeckého centra u Moskvy. Šestice kosmonautů v rámci projektu simuluje budoucí cestu na Mars se vším všudy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt Mars500 | Foto: mars500

Tři Rusové, Francouz, Ital a Číňan ztráví rok a půl v podmínkách co nejpodobnějších skutečnému kosmickému letu. Cílem projektu je připravit podmínky pro skutečnou vesmírnou misi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Experiment Mars 500 sleduje ruská zpravodajka Českého Rozhlasu Lenka Kabrhelová

„Vědci tvrdí, že potřebují klíčové informace zejména týkající se toho, jak se posádka vyrovnává s tak dlouhou izolací a denní rutinou, která je velice striktní. Experiment zahrnuje celou řadu pokusů. Fiktivní kosmonauti procházejí fyzickou i psychickou zátěží, absolvují řadu cvičení a musí se vyrovnávat i s komunikačními problémy,“ popisuje smysl experimentu ruská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová .

Hlavním cílem je získat data, která by měla zásadně pomoci při přípravě na reálný let na Mars. „Kosmonauti jsou na fiktivní vesmírné lodi, což je kontejner 20 metrů dlouhý a méně než 4 metry široký. Z něho se tříčlenná část přesunula do ještě menšího kontejneru, který simuluje modul, který v sobotu přistál na Marsu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu experimentu mluvil v Ozvěnách dne publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Z tohoto modulu dnes dvojice kosmonautů vystoupila na povrch Marsu. „Nečekejme nic velkolepého, protože simulovaný Mars v rámci experimentu je antuka v místnosti o rozměru 6x10 metrů, což je trošku menší třída nebo větší místnost. Kosmonauti si oblékli skafandry, vystoupili ven, trošku se proběhli, posbírali nějaké horniny, rozmístili přístroje, zamávali a po 1 hodině a 12 minutách upalovali zpátky od výsadkového modulu,“ popisuje pomyslný výstup na Mars publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl .

Podle zpravodajky Lenky Kabrhelové budou kosmonauti na Marsu provádět různá měření a mají k dispozici i robota. Kosmonauti mají naplánované ještě dvě vycházky po povrchu Marsu a koncem měsíce se tříčlenná výsadková skupinka vrátí na mateřskou loď. Potom je čeká cesta zpět na Zemi, kam by měli doletět v listopadu tohoto roku.

Lenka Kabrhelová, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme