Francouzsko-indická družice začala monitorovat koloběh vody

Indická raketa dnes vynesla na oběžnou dráhu družici, která bude monitorovat koloběh vody v atmosféře. Tato francouzsko-indická vědecká družice je pokračování amerického výzkumu vodní páry v atmosféře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeměkoule

Zeměkoule | Foto: Fotobanka stock.xchng

Znalec a popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek z Akademie věd ČR ve Světě o deváté poznamenal, že družice Megatropix vypustili v 7:30 našeho času a o 23 minut později byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úkol družice popsal znalec a popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek z Akademie věd ČR ve Světě o deváté

„Ta družice je vlastně klimatologická a jejím hlavním úkolem je sledovat procesy v zóně intertropické konvergence. V oblasti kolem rovníku je taková, dalo by se říci, trvalá tlaková níže. A proto jak ze severní, tak z jižní polokoule tam stále vanou větry. To má obrovský význam pro tropy a tamní počasí.“

„Indie trpí neustálými záplavami a projekt navazuje na předešlé, hlavně družici TRMN, která například zmapovala, jakou roli hrají Himaláje,“ připomněl Vítek.

„Megatropix nese celkem 4 přístroje, které snímkují struktury oblačnosti a její změny v čase a mapují také změny vodních par v souvislosti s výškou,“ uzavřel Antonín Vítek.

Milan Kopp, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme