Gagarin se údajně chyby nedopustil. K zemi ho poslal pilot stíhačky

Po 45 letech se objevilo svědectví, podle kterého první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin nezahynul při letecké nehodě vlastní vinou. Kosmonautův kolega Alexej Leonov tvrdí, že těsně kolem Gagarinova cvičného stroje proletěla stíhačka. Vzduchový proud z její trysky pak poslal Gagarina do ploché vývrtky a následně k zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jurij Gagarin | Foto: public domain

„Nemůžu vám prozradit jméno pilota, který tu havárii způsobil,“ vypráví ruské televizi RT někdejší kosmonaut Alexey Leonov.

Odtajněná zpráva o nehodě prý potvrzuje, že pilot stíhačky Suchoj Su-15, která proletěla kolem Gagarina, porušil předpisy a klesl do nepovolené výšky. Správnou letovou hladinu měl o šest kilometrů výš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Gagarinově nehodě mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Pavel Toufar, publicista a odborník na kosmonautiku.

Leonov byl prý v březnu 1968 svědkem nešťastných událostí i toho, že zpráva, kterou napsal, byla někým změněna.

„Slyšel z letiště Kiržač, které bylo vzdálené od Hvězdného městečka asi 15 kilometrů, nejprve jednu ránu a pak explozi. První rána byla překonávání zvukové bariéry, a že to bylo v rozmezí jedné až dvou vteřin za sebou,“ popisuje Leonovovo svědectví publicista Pavel Toufar.

Vyšetřovací komise Leonovo svědectví zametla pod stůl a popřeli ho i kolegové, kteří zpochybňovali, co vlastně slyšel. Kosmonauti přitom podle Toufara o jiné stíhačce a pilotovi, který chyboval, věděli. „Dokonce znali jeho jméno, byl to zkušební pilot, velmi oblíbený,“ vysvětluje Toufar.

Pravda o Gagarinově smrti mohla vyjít najevo pod podmínkou, že se svět nedozví, kdo byl onen neopatrný pilot. Se slavným kosmonautem se velmi dobře znal. Panoval mezi nimi přátelský vztah. Když se dozvěděl o Gagarinově smrti, hluboce ho to zasáhlo.

„Letouny o sobě nevěděly, neviděly se v těch mracích, takže byl docela v šoku. Dnes je mu prý 80, nechtějí z různých důvodů, i zdravotních, zveřejnit jeho jméno,“ popisuje odborník na kosmonautiku.

Tea Turk, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme