Ganymed a Callisto: v čem je rozdíl?

Počet a rychlost komet, které bombardovaly povrch měsíců. To je podle astronomů pravá příčina, proč jsou Jupiterovy satelity Ganymed a Callisto tak odlišné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ganymed, největší Jupiterův měsíc

Ganymed, největší Jupiterův měsíc | Foto: NASA/JPL

Ganymed a Callisto jsou jakási měsíční dvojčata, která vznikla stejným způsobem a mají stejnou velikost. Data získaná sondami Voyager a Galileo ale ukazují, že oba měsíce se od sebe liší jak při pohledu na povrch, tak do hloubky. Povrch Ganymeda zformovala tektonická aktivita a v jeho nitru se nachází velké kamenné či kovové jádro. Na Callisto ale žádné známky sopečné remodelace povrchu nejsou a diferencované jádro zde chybí. Odpověď na otázku, proč jsou měsíční dvojčata tak odlišná, teď zřejmě přinesl geofyzikální model, který sestavili vědci z amerického Jihozápadního výzkumného institutu (Southwest Research Institute).

Celá záhada je stará asi 3,8 miliardy let. Tehdy oba měsíce zažily asi 700 milionů let dlouhé období bombardování, během kterého na jejich povrch neustále dopadaly komety. Geofyzikální model ukazuje, že dráhu a rychlost těles ovlivňovala gravitace Jupiteru, takže komety nedopadaly na oba měsíce stejně. Ganymed, který má ke své planetě blíž, byl zasahován dvakrát častěji než Callisto a energie impaktů byla vyšší. Intenzivní bombardování zvýšilo povrchovou teplotu Ganymedu, takže led roztál a horniny mohly klesnout do nitra měsíce, kde vytvořily velké jádro. Ve srovnání s Ganymedem Callisto utržil jen pár šrámů, které na roztavení ledu, a tím pádem také na vznik jádra nemohly stačit.

Jupiterův měsíc Callisto, třetí největší měsíc ve Sluneční soustavě | Foto: NASA/JPL

Zdroj: Nature Geoscience, Science Daily

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme