Horká voda na Marsu?

Současný Mars je ledový a vyprahlý. Objev z kráteru Endeavour však naznačuje, že v minulosti zde mohla téct horká voda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kámen "Tisdale 2" se liší od všech, které kdy rover Opportunity na Marsu prozkoumal. | Foto: NASA/JPL Caltech

Před třemi týdny a po více než třech letech strávených na Marsu dorazil rover Opportunity ke kráteru Endeavour. Ten má šířku 22 kilometrů, vznikl při impaktové události a odhaluje horniny z časné historie Marsu, kdy se na něm vyskytovala tekoucí voda. Prvním vzorkem, který rover začal zkoumat, je asi metr široký plochý kámen, který dostal neformální jméno Tisdale 2. Výsledky analýzy ukazují, že kámen se liší od všech, které kdy rover Opportunity a jeho nyní nefunkční dvojče Spirit na Marsu prozkoumali.

Chemické složení Tisdale 2 se podobá sopečným horninám, ale obsah zinku a bromu je mnohem vyšší. Na Zemi vznikají horniny s vysokým obsahem zinku v přítomnosti horké vody. Nález z Marsu tak naznačuje, že v kráteru Endeavour byla horká voda, která se pravděpodobně ohřála během impaktové události. Jestli však byla v kapalném skupenství nebo formě vodní páry, zatím nikdo neví.

Zdroj: NASA, NewScientists

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme