Hubbleův teleskop slaví 25 let od svého vypuštění do vesmíru

Před 25 lety byl do vesmíru vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled. Největší dalekohled na oběžné dráze Země umožňuje pořizovat snímky vesmírných těles vzdálených i miliardy světelných let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hubbleův kosmický dalekohled | Foto: NASA

„Astronomové potřebují dalekohledy přirozeně k tomu, aby lépe rozlišili slabé objekty ve vesmíru. V tom jim brání nejenom vzdálenost kosmických těles, ale také zemská atmosféra,“ vysvětluje ředitel Astronomického ústavu Akademie Věd Vladimír Karas, proč je pro astronomy tak důležité mít teleskop právě na oběžné dráze Země.

Teleskop, který na oběžnou dráhu do výšky 600 kilometrů vynesl raketoplán Discovery, za dobu své existence vyprodukoval 1 200 000 snímků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Hubbleovu teleskopu mluvil ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün

„Byl zdrojem podkladů pro 13 tisíc odborných prací, a to nemluvíme o populárních článcích. Fotil tělesa blízká i ta nejvzdálenější, tisíce světelných let daleko,“ přibližuje Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

„Hubbleovův teleskop byl sestavován a potom i opravován pomocí amerických raketoplánů, které už nejsou teď v provozu. Takže vlastně neexistuje způsob, jak ho opravit, kdyby došlo k poruše,“ doplňuje Vladimír Karas z Astronomického ústavu Akademie Věd.

Americká vesmírná agentura NASA už ale připravuje nástupce Hubbleova teleskopu. Na oběžnou dráhu by mohl být instalován již v roce 2018.

Hubbleův teleskop | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme