Hvězda s pokojovou teplotou

Astronomové z Pennsylvánské státní univerzity objevili hvězdu, jejíž teplota dosahuje pouhých 30 stupňů Celsia.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spitzerův kosmický dalekohled našel divnou planetu

Spitzerův kosmický dalekohled našel divnou planetu | Foto: NASA

Hnědé trpaslíky astronomové považují za přechodný článek mezi planetami a hvězdami. Vznikají buď chladnutím bílých trpaslíků, nebo – stejně jako jiné hvězdy – z oblaků mezihvězdné hmoty. Nejsou však dostatečně masivní na to, aby udrželi v chodu termonukleární reakce a vydávají proto jen slabou načervenalou záři. Dosud nejchladnější známý hnědý trpaslík (CFBDS J1458+10AB) má teplotu pouhých 100 stupňů Celsia. Nový objev však ukazuje, že tyto hvězdy mohou být ještě daleko studenější.

Z dat, která pořídil Spitzerův vesmírný dalekohled, vyplývá, že 63 světelných let od Země se zřejmě nachází hnědý trpaslík s téměř pokojovou teplotou 30 stupňů Celsia. Objekt s názvem CFBDS J1458+10AB je asi sedmkrát hmotnější než Jupiter a s touto hmotností by byl normálně považován za planetu. Od své hvězdy však leží ve vzdálenosti 2 500krát větší než je vzdálenost Země – Slunce, což je na vznik planety z prstenců plynu a prachu kroužících kolem hvězdy příliš daleko. Astronomové proto objekt považují za hnědého trpaslíka, který představuje „chybějící článek“ mezi planetou Jupiter s teplotu -149 stupňů Celsia a dosud nejchladnějším známým hnědým trpaslíkem.

Zdroj: Astrophysical Journal Letters

Hon na neviditelné trpaslíky

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme