Indie vyslala vlastní družici k Marsu. Cesta jí potrvá 270 dní

Z kosmického střediska na jihu Indie odstartovala krátce po desáté hodině raketa, jejímž úkolem je vynést družici na oběžnou dráhu planety Mars. Pokud bude mise úspěšná, stane se Indie čtvrtou zemí, které se podaří dosáhnout rudé planety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mraky a led na Marsu

Mraky a led na Marsu | Foto: NASA

Raketa musí urazit 780 milionů kilometrů a cesta na Mars potrvá zhruba 270 dní. Poté bude satelit naveden na oběžnou dráhu.

„Během těch 270 dní by měly fungovat všechny systémy satelitu včetně pohonu. Až k Marsu doletí, bude provádět experimenty,“ popisuje Seshagiri Rao, který se na programu podílí.

Pokud Indie misi splní, zařadí se vedle USA, Ruska a Evropské unie mezi velmoci s vlastním výzkumným programem rudé planety a stane se první asijskou zemí, které se něco takového podařilo. Neúspěšné pokusy za sebou už mají Japonsko a Čína.

„Je to historická mise, poprvé chceme poslat loď z oběžné dráhy Země na oběžnou dráhu Marsu,“ říká šéf indické vesmírné agentury Radhakrišnan.

Mise stála v přepočtu zhruba 1 miliardu, 400 milionů korun. Ve srovnání s obdobnými programy je to nízká částka. Mnozí si ale kladou otázku, jestli by měla na vesmírný výzkum utrácet právě země, která pravidelně obsazuje v žebříčcích chudoby obyvatel přední příčky.

Indie není ve vesmíru nováčkem, má za sebou úspěšnou misi k Měsíci a v roce 2015 chce vlastními silami poslat do kosmu lidskou posádku.

První indická sonda odstartuje k Marsu | Foto: ČTK

Jaromír Marek, Tea Turk, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme