Írán prý vyslal do kosmu živou opici. Svět to však bere s rezervou

Írán úspěšně vyslal do vesmíru živou opici, informovala o tom alespoň tamní tisková agentura. Podle íránských médií se tak země přiblížila pilotovaným kosmickým letům. Především západní svět se ale netají obavami, nakolik to může Írán využít ve vývoji raket schopných unést jaderné hlavice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímky z íránské státní televize, podle které Teherán vyslal do vesmíru živou opici | Zdroj: Reuters

Nad zprávou se však vznáší několik otazníků. Není známo, kdy se údajný start uskutečnil. Start mimo Írán nikdo nezpozoroval a navíc informaci zveřejnila íránská státní televize, která nepatří mezi nezávislá, kritická média.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyslání živé opice Íránem do kosmu mluvil komentátor Milan Slezák

Pokud by byla zpráva pravdivá, mohlo by vyslání živého zvířete pomoci při íránském raketovém programu. A rakety mají vedle civilního i vojenské využití.

Kdo zvládne raketovou technologii určenou k mírovému dobývání kosmu, zvládne i výrobu raket s dlouhou dráhou letu, které jsou schopny vojenského použití.

„A to je v případě států, jako je Severní Korea a Írán, problém, připomněl komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „A není náhodou, že v těchto případech odsuzují jak Severní Koreu, tak Írán i státy, které jinak mají tendenci je chránit, jako je Rusko a Čína.“

Čína i Rusko se připojily ke čtyřem sankcím proti Íránu Rady bezpečnosti OSN, které se týkají primárně jaderného programu, ale současně i programu raketového.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme