Jak vypadá léto na Tritonu

Slunce má schopnost vyvolat sezónní změny i u takových těles, která jsou vzdálené miliardy kilometrů daleko. Nově to dokazuje letní atmosféra na Tritonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neptunův měsíc Triton

Neptunův měsíc Triton | Foto: NASA

Největší Neptunův měsíc Triton je od Slunce asi 4,5 miliardy kilometrů daleko a jeho průměrná teplota dosahuje skoro -239 stupňů Celsia. Triton má tenkou atmosféru složenou převážně z dusíku, který zřejmě sublimuje z povrchového ledu. Složení a sezónní změny atmosféry na jižní polokouli Tritonu studoval tým francouzských a německých astronomů, který porovnal současná pozorování se záznamy sondy Voyager2, která se k Tritonu přiblížila v roce 1989.

Léto na Tritonu přichází jednou za 70 let a teplota během něj nepřekračuje -230 stupňů Celsia. Analýza spektra Tritonu v infračervené oblasti ale ukázala, že v létě se atmosféra obohatila o oxid uhelnatý a metan. Plyny se pravděpodobně uvolnily během letního slunovratu, který na jižní polokouli Tritonu nastal v roce 2000. V zimě, kdy teploty klesnou na -240 stupňů Celsia, plyny zase zkrystalizují a vrátí se na povrch Měsíce. Objev mimo jiné dokazuje, že sezónními změnami může procházet i atmosféra tak vzdáleného tělesa, jakým je Triton.

Zdroj: ScienceNow, Astronomy and Astrophysics

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme