K Měsíci míří čínská družice

Čína zahajuje další výzkum Měsíce. Raketa Long March 3 do kosmu vynese družici, která bude obíhat kolem Měsíce a přiblíží se k němu až na vzdálenost 15 kilometrů. Hlavním úkolem mise je fotografování lunárního povrchu, Čína totiž hodlá na Měsíc vyslat bezpilotní sondu a kolem roku 2020 i lidskou posádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínský kosmodrom | Foto: MEK

Čína po třech letech vysílá k Měsíci další sondu, Čchang-e 2, která má vyzkoušet nové technologie a shromažďovat data o lunárním povrchu včetně fotografií. Pomoci mají při plánování příští mise. Už v roce 2013 má totiž na Měsíci přistát první čínská bezpilotní sonda.

U kosmodromu v provincii S´-čuan mohli start rakety, která do vesmíru zamířila přesně v den 61.výročí založení ČLR, pozorovat i turisté, kteří si zakoupili vstupenku v přepočtu za 2100 korun.

Čína se před sedmi lety stala po Spojených státech a Rusku teprve třetí zemí, která do kosmu vyslala raketu s lidskou posádkou, obavy v západních zemích ale vyvolává její schopnost sestřelit družice pohybující se po oběžné dráze.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme