K odhalení míry světelného znečištění mohou přispět i jednotlivci

Velké reklamní poutače, neony, světla aut nebo veřejné osvětlení způsobují takzvaný světelný smog. Jak velký je, mohou pomoci zjistit i jednotlivci. Stačí, když ve stejnou noční dobu budou sledovat konkrétní souhvězdí. K této celosvětové akci nazvané Globe at night se připojilo i Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potulná černá díra by se mohla podobat hvězdokupě, ale tak malinké, že ze Země jednotlivé hvězdy nerozlišíme. | Foto: NASA

Světelné znečištění je problémem hlavně ve velkých městech. Jeho hlavním zdrojem je pouliční osvětlení, reklamní poutače a světla aut.

„Člověk si buď ze stránek Globeatnight.org anebo ze stránek brněnské hvězdárny stáhne pozorovací protokol, který obsahuje veškeré návody, a potom už stačí vyrazit ven pod tmavou oblohu a pokusit se na nebi najít buď souhvězdí Lva, nebo Oriona,“ vysvětlil Jan Píšala z brněnské hvězdárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Víkendového Odpoledního Radiožurnálu byl Jan Píšala z Hvězdárny a planetária Brno

V zimních měsících je vidět spíše Orion, na jaře Lev. Pozorovatel pak srovná počet hvězd, které vidí na nebi, s počtem hvězd zanesených v manuálu, a vybere ten, který se nejvíce blíží realitě. Informaci poté zanese na internetu do databáze a pozorování se následně automaticky vyhodnotí.

Organizátoři akce, kteří sídlí ve Spojených státech, díky těmto odhadům zmapují světelné znečištění na celém světě a na základě toho si udělají představu o tom, kde je znečištění silné a kde ne.

Píšala odhaduje, že se v Česku do akce zapojí několik stovek i tisíc osob, loni to bylo asi 700 pozorovatelů.

ČRo 1 - Radiožurnál, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme