K odhalení míry světelného znečištění mohou přispět i jednotlivci

Velké reklamní poutače, neony, světla aut nebo veřejné osvětlení způsobují takzvaný světelný smog. Jak velký je, mohou pomoci zjistit i jednotlivci. Stačí, když ve stejnou noční dobu budou sledovat konkrétní souhvězdí. K této celosvětové akci nazvané Globe at night se připojilo i Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potulná černá díra by se mohla podobat hvězdokupě, ale tak malinké, že ze Země jednotlivé hvězdy nerozlišíme. | Foto: NASA

Světelné znečištění je problémem hlavně ve velkých městech. Jeho hlavním zdrojem je pouliční osvětlení, reklamní poutače a světla aut.

„Člověk si buď ze stránek Globeatnight.org anebo ze stránek brněnské hvězdárny stáhne pozorovací protokol, který obsahuje veškeré návody, a potom už stačí vyrazit ven pod tmavou oblohu a pokusit se na nebi najít buď souhvězdí Lva, nebo Oriona,“ vysvětlil Jan Píšala z brněnské hvězdárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Víkendového Odpoledního Radiožurnálu byl Jan Píšala z Hvězdárny a planetária Brno

V zimních měsících je vidět spíše Orion, na jaře Lev. Pozorovatel pak srovná počet hvězd, které vidí na nebi, s počtem hvězd zanesených v manuálu, a vybere ten, který se nejvíce blíží realitě. Informaci poté zanese na internetu do databáze a pozorování se následně automaticky vyhodnotí.

Organizátoři akce, kteří sídlí ve Spojených státech, díky těmto odhadům zmapují světelné znečištění na celém světě a na základě toho si udělají představu o tom, kde je znečištění silné a kde ne.

Píšala odhaduje, že se v Česku do akce zapojí několik stovek i tisíc osob, loni to bylo asi 700 pozorovatelů.

ČRo 1 - Radiožurnál, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme