K Plutu putovala 9 let vesmírná sonda, brzy pošle unikátní snímky

Americká vesmírná sonda o velikosti klavíru právě začíná mapovat Pluto a pět jeho měsíců. Kosmický robot nazvaný Nové obzory k němu putoval devět let. První snímky bývalé deváté a zdaleka nejmenší planety naší sluneční soustavy by měly dorazit na Zemi na jaře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Pluto a jeho měsíc Charon z povrchu některého z jeho dalších přirozených satelitů

Pohled na Pluto a jeho měsíc Charon z povrchu některého z jeho dalších přirozených satelitů | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, NASA, ESA and G. Bacon (STScI)

Skoro pět miliard kilometrů dlouhá cesta sondy New Horizons, v překladu Nové obzory, začala na Floridě v lednu 2006.

Jen o několik měsíců později se astronomové na mezinárodním kongresu v Praze usnesli, že vesmírné těleso na samotném okraji sluneční soustavy nesplňuje komplikovanou definici planety. Pluto je od té doby klasifikované jako trpasličí planeta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co má přinést nová vesmírná mise k Plutu, zjišťoval redaktor Jan Prokeš

Část vědecké komunity i fanoušků vesmírného výzkumu se s takovým přepisováním historie nesmířila. Nynější mise by tak mohla oživit debatu o navrácení Pluta mezi planety. Pokud vše půjde bez zádrhelů, průletová sonda umožní lidstvu poprvé pořádně nahlédnout do ledového, temného a dosud téměř neznámého světa.

„Během průletu bude pořízena globální mapa Pluta s rozlišením 1,6 kilometru na pixel. A ty nejzajímavější oblasti budou zmapovány s úžasným rozlišením 25 metrů na pixel,“ přibližuje význam projektu, na němž se podílí dva a půl tisíc amerických odborníků, popularizátor kosmonautiky Tomáš Přibyl.

„Přitom ještě dnes i v těch nejlepších pozemských dalekohledech či s pomocí Hubbleova kosmického teleskopu se nám Pluto jeví jen jako jakási kaňka, rozmazaná čmouha na obloze,“ doplňuje.

Sonda nese popel objevitele

Chemické složení, barvy a další vlastnosti Pluta bude sledovat sedm přístrojů: částicový spektometr nebo teleskopická kamera. Díky nim se můžou pozemšťané například dozvědět, jestli jsou na Plutu hory nebo gejzíry. Už za několik málo let by tato šance pominula, upozorňuje Tomáš Přibyl.

„Sen o cestě k Plutu sní vědci už zhruba půl století. Dráha Pluta je velmi výstřední a v současné době se Pluto vzdaluje od Slunce, čímž nastupuje místní zima. To znamená, že atmosféra Pluta po roce 2020 zmrzne. A nebude ji možné zkoumat. Na další příležitost, kdy nastane místní jaro, bychom museli čekat téměř dvě stě let,“ dodává.

Sonda, která se teď k Plutu přiblížila, nese i popel jeho objevitele Clyda Tombaugha.

Pluto má celkem pět známých přirozených satelitů | Foto: International Astronomical Union

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme