K Zemi se blíží sluneční bouře, může narušit leteckou dopravu i satelity

Zemi bombardují v těchto hodinách s mimořádnou intenzitou proudy nabitých částic ze Slunce. Jev vyvolaný masivními erupcemi na Slunci, při kterém dochází k uvolnění atomárních částic s vysokou energií a rychlostí, by mohl narušit elektrické rozvody, satelitní navigaci i linkové lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční erupce na fotografii NASA ze 6. března 2012

Sluneční erupce na fotografii NASA ze 6. března 2012 | Zdroj: Reuters

„Sluneční bouře je souhrnný název jevu, který začíná na Slunci a končí na Zemi. Na začátku je sluneční erupce, což je mohutné uvolnění magnetické energie na povrchu Slunce a při tom se urychlují částice, elektrony a protony. Některé ohřejí atmosféru Slunce, takže jev můžeme pozorovat jako erupci, a některé jsou vyvrženy do meziplanetárního prostoru a mohou zasáhnout Zemi,“ vysvětlil v Ozvěnách dne doktor Michal Sobotka, který vede Sluneční oddělení v Astronomickém ústavu AV.

Podle amerických a britských expertů je aktuální elektromagnetická bouře nejsilnější za posledních pět let. „Erupce, která se odehrála včera po půlnoci, byla jedna z nejsilnějších a zároveň ten výron částic byl namířen k Zemi,“ upřesnil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

bouře.mp3

Kromě astronomů a dalších odborníků by elektromagnetickou bouři mohli zaznamenat provozovatelé a zákazníci navigačních sítí nebo letecké dopravy.

„Silná radiace může například ovlivnit fungování satelitů. Astronauti by v této době neměli podnikat vycházky do vesmíru. Vyšší úrovni radiace mohou být vystaveni i lidé na palubách letadel ve velkých výškách," řekl BBC fyzik Paul Cally z australské Monashovy univerzity.

Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) uvádí, že bouře možná potrvá až do zítřejšího dopoledne. „Už nyní je vidět na datech ze satelitu, že vzrostlo množství rychlých protonů, které proudí ze Slunce. Vzrostlo asi desettisíckrát. A to představuje určité riziko pro družice, které jsou na oběžné dráze, čili komunikace, navigace a podobně,“ uvedl Sobotka.

Druhým efektem podle něj je, že částice s sebou nesou magnetické pole, které narazí do magnetického pole Země.

„A zaplaťpánbůh, že to magnetické pole máme, protože nás chrání. Když se naruší, vznikne takzvaná magnetická bouře, která může mít vliv třeba na elektrorozvodné sítě, na velké vodivé struktury na zemi. Takže může způsobit i výpadek elektřiny v některých oblastech,“ přiblížil.

František Fárník z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově na Rádiu Česko doplnil, že současná elektromagnetická bouře není výjimečný jev, který by hrozil mimořádnou událostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti o elektromagnetické bouři jsme na Rádiu Česko rozebrali s Františkem Fárníkem z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

„Samozřejmě část nabitých částic se určitě do blízkosti Země dostane, ale nemusí být příliš velká. Obecně však lze říct, že daleko větších erupcí, než je tato, bylo v minulosti velké množství,“ vysvětlil.

Současnou bouří jsou podle vědců ohroženy především polární oblasti a okolí. Právě tam by měla být k vidění v případě jasného počasí polární záře, kterou vyvolává sluneční magnetická bouře.

První částice ze sluneční erupce zasáhly Zemi

Jan Prokeš, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme