K Zemi se poprvé přiblížila kometa PanSTARRS, jedna z nejjasnějších komet posledních let

Z velké dálky se k Zemi poprvé přiblížila kometa PanSTARRS s označením C/2011 L4. Za ideálních podmínek by měla být vidět i s výrazným prachovým ohonem pouhým okem nebo s pomocí menšího dalekohledu. Na obloze se udrží ještě zhruba týden. Jde o ojedinělou příležitost, kometa se k Zemi totiž znovu přiblíží až za nějakých sto tisíc let. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout i na hvězdárnách v Teplicích a v Mostě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kometa PanSTARRS

Kometa PanSTARRS | Foto: spaceweather.com, Minoru Yoneto

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd upozorňuje, že jde o zcela novou kometu. „Nevíme o ní skoro nic, respektive velmi málo, protože tato kometa se přiblížila ke Slunci a k Zemi letos poprvé. Její jádro se může nepatrně lišit od jader ostatních komet,“ přibližuje.

Je to podle něj po 10 letech prakticky nejjasnější kometa. „Čili docela se na ni těšíme, ale když se tak díváme na oblohu od okamžiku kdy přešla, což je právě dnes, do viditelnosti nad naší severní polokoulí, tak je zataženo a těžko říci, zda budeme příležitost ji vidět,“ konstatuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kometě PanSTARRS jsme mluvili s Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu Akademie věd.

Upozorňuje také, že kometa sice není tak jasná, jak astronomové očekávali, ale v každém případě má výrazný chvost. „Pokud bude jasno a s dalekohledem, máme šanci vidět možná slabou kometu, ale s chvostem. Bude mířit od obzoru nahoru,“ dodává astronom Pavel Suchan.

Podle ředitele teplické hvězdárny Zdeňka Moravce přilétá kometa z velké dálky, až z Oortova mračna. „Což je oblak kometárních jader ve vzdálenostech několika tisíc až desítek tisíc astronomických jednotek, tedy mnohem dále, než jsou nejvzdálenější planety,“ vysvětluje.

„Ten oblak zatím nikdo neviděl, protože komety tam jsou neaktivní. Ale my víme, že oblak musí existovat, protože jinak by k nám nemohly už miliardy let stále létat nové a nové komety. Je to zdroj těchto komet,“ říká šéf hvězdárny.

Leonard Plus: Přilétá jasná kometa

Číst článek

V teplické hvězdárně bude možné kometu pozorovat dalekohledem. „Každý večer až do konce března budeme v pohotovosti, budeme připraveni kometu pozorovat a ukázat ji i veřejnosti. Pozorování bude probíhat krátce po západu slunce, protože kometa bude velmi těžko pozorovatelná,“ upozorňuje Moravec.

Z města, třeba z Teplic, ji podle něj asi málokdo uvidí. Kometa sice bude poměrně jasná, ale bude tak nízko nad obzorem, že spatřit ji bude velmi obtížné. Kdo vyrazí na pozorování za město, měl by si radši vzít dalekohled-triedr.

K tomu ale pozorovatelé potřebují nebe jako vymetené. A v tomhle budou mít aspoň zpočátku podle ústeckého meteorologa Martina Nováka smůlu. Kometu neuvidí.

„V první polovině týdne je to téměř vyloučené, protože očekáváme většinou zataženou oblohu. Hlavně z úterý na středu i s trvalejším sněžením. Vypadá to zatím, že nejlepší podmínky a největší šance by měla být v noci z pátku na sobotu,“ předpokládá meteorolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy a jak bude možné sledovat kometu PanSTARRS, zjišťovala Gabriela Hauptvogelová

I se zataženou oblohou astronomové počítají. „Máme připravené pásmo obrázků této komety, které jsou pořízeny jinými astronomy na jiných hvězdárnách. Ale samozřejmě mnohem lepší to bude, když bude čisté nebe bez mráčku, zejména nad tím západním obzorem,“ říká Zdeněk Moravec.

Kdo letošní průlet této komety propásne, už ji nikdy neuvidí. Podle astronomů by se k Zemi měla vrátit až za sto tisíc let.

Viditelnost komety PanSTARRS na večerní obloze | Foto: NASA

Gabriela Hauptvogelová, Veronika Sedláčková, mka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme