Kosmonauti se museli skrýt před úlomky 'orbitálního smetí'

Posádku mezinárodní orbitální stanice dnes vytrhl z běžné rutiny menší poplach. Šest kosmonautů se muselo uchýlit do záchranného plavidla Sojuz, když ke se stanici nebezpečně na 250 metrů přiblížil kus takzvaného „orbitálního smetí“, tedy materiálu, který zbyl na oběžné dráze z nejrůznějších orbitálních misí a představuje čím dál větší rizika hlavně pro dosud funkční družice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obloha | Foto: Corel GALLERY

Podle publicistky a odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla se seběhlo vše tak rychle, že stále chybí informace. „Zatím nevíme, co přesně se stalo. Severoamerické velitelství protivzdušné obrany, které má sledování kosmického smetí v popisu práce, totiž varovalo NASA necelých 40 minut před tím největším přiblížením onoho úlomku ke kosmické stanici. Vše pak šlo ráz na ráz,“ vysvětluje.

O vyloženě život ohrožující situaci nešlo, přesto se ale posádka musela přesunout do lodi Sojuz. „Kosmická stanice má takzvanou bezletovou zónu. To je jakási virtuální krabice 25 krát 25 krát 2 kilometry. Do této zóny nesmí nic vstoupit. Úlomek měl minout kosmickou stanici o pouhých 250 metrů, tedy prolétla bezletovou zónou,“ říká Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohrozilo vesmírné smetí kosmonauty?

Jak také dodává, i z toho důvodu byla přijata ono preventivní opatření – kosmonauti se přemístili do záchranných lodí Sojuz a čekali, co by se stalo, kdyby úlomek letěl jinak, než měl.

„Kosmická stanice každý rok provede deset až dvanáct úhybných manévrů, kdy víme s dostatečným předstihem, že něco kříží její dráhu. Je nutné tedy dráhu upravit. Pokud na manévr už není čas, kosmonauti se musí uchýlit na Sojuz, k čemuž nyní došlo podruhé v historii provozu kosmické stanice,“ uvádí Tomáš Přibyl.

Mezinárodní plány, co s orbitálním odpadem, však podle publicisty neexistují. „Kosmické smetí se nekontrolovatelně množí, naráží jeden do druhého, vzniká lavinová reakce. Jedinou možností je prevence, a tu jsme v uplynulých desítkách let vlivem překotného rozvoje kosmonautiky trochu zanedbali,“ říká.

I ty nejoptimističtější odhady hovoří o tom, že kosmické smetí se během příštích padesáti let asi zečtyřnásobí, uzavírá odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme