Krteček míří do kosmu. Doprovodí Endeavour na poslední misi

Na poslední misi raketoplánu Endeavour STS 134 bude na palubě i český zástupce. Americký astronaut Andrew Feustel si totiž s sebou bere plyšového Krtečka od kreslíře Zdeňka Milera. „Je to pohodář a dobrý vyslanec České republiky,“ říká o Krtečkovi Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Maskot má kromě jiného přitáhnout pozornost dětí ke kosmonautice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký velvyslanec v ČR Norman Eisen představuje Milerova Krtečka, který poletí do kosmu. | Foto: Reuters

„Andrew Feustel má české vazby, neboť jeho manželka je po mamince Češka a po tatínkovi Indka. Feustel se rozhodl vzít do svého osobního astronautova balíčku něco, co mu Česká republika vybere. A to byl český Krteček Zdeňka Milera. Z mnoha důvodů,“ přibližuje cestu Krtečka do raketoplánu Suchan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ve Světě o desáté.

Hlavním důvodem podle něj bylo to, že Krtečka znají všechny poslední generace. „Krtek byl vždy nekonfliktní, nikdy se negativně nevyhraňoval, nikdy nekřičel, nikdy se na někoho nezlobil,“ připomíná Pavel Suchan.

Ale jeho mise ve vesmíru bude mít i další poslání. „Především to, že Krteček pomocí webu www.dokosmuskrtkem.cz zpřístupní dětem, školákům, ale i třeba středoškolským studentům kosmonautiku, let STS 134 Endeavouru a zájem o to, čím se vlastně kosmonautika zabývá,“ doplňuje Suchan.

Krteček měří 19 cm

Figurka Krtečka, kterého si prý Feustel vybral i díky tomu, že ho uviděl na fotografii se synkem svého kamaráda, bude mít devatenáct centimetrů. „Připravili ji speciálně pro tento let. Pan Miler navíc zdarma věnoval obrázky Krtků k použití,“ doplňuje ředitel pražského Amerického centra Miroslav Konvalina.

Milerův Krteček poletí do kosmu. | Foto: ČTK

Celý nápad se líbí například i řediteli Astronomického ústavu Akademie věd Petru Heinzelovi. „Je to dobrý nápad. My, jako vědci, se snažíme získat co nejvíce mladých nadšenců pro vědu, konkrétně pro naši vědu, což je astronomie, astrofyzika. Takováto akce určitě této ideji napomůže,“ uzavírá Heinzel.

Raketoplán Endeavour poletí v dubnu do kosmu naposledy. Stejně jako Discovery nebo Atlantis už má svá nejlepší léta za sebou. „Raketoplánům je třicet let. První start se odehrál v roce 1981,“ upřesňuje Suchan s tím, že jejich provoz je potřeba ukončit, přestože za ně zatím není plnohodnotná náhrada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel pražského Amerického centra Miroslav Konvalina a ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Petr Heinzel v poledních Ozvěnách dne.

Dosloužilé raketoplány nicméně neskoční ve šrotu, NASA se je totiž snaží nabídnout pro edukativní nebo muzejní účely. Podle Suchana je to pro muzea velmi lákavé. „Možnost, projít si přímo raketoplán, vydá za sto filmů o raketoplánech,“ dodává Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Alice Kottová, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme