Měsíc byl původně součástí planety Země, tvrdí američtí vědci

Američtí vědci přišli s teorií, podle které byl Měsíc součástí Země a oddělil se teprve po srážce s dalším vesmírným tělesem. Svou studii zveřejnili výzkumníci z Harvadovy univerzity v novém čísle časopisu Science.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vycházející Měsíc v úplňku

Vycházející Měsíc v úplňku | Foto: Petr Horálek

Podle vedoucího pražské Štefánikovy hvězdárny Jakuba Rozehnala není nová teorie úplně revoluční a v základních rysech se shoduje s dosud převládajícím názorem, že Měsíc vznikl z pozůstatku obřího vesmírného tělesa, které narazilo do Země.

„Není pochyb o tom, že Měsíc vznikl při srážce Země s nějakým velkým vesmírným tělesem. My jsme se doposud domnívali, že zkondenzoval z jakéhosi cákance, který ze Země vyšplíchl při dopadu. Alternativní teorie tvrdí, že Země velice rychle rotovala a při dopadu byla celá roztavená a rychlou rotací se kolem ní vytvořil disk z materiálu, podobně jako nám od kola odpadává bláto,“ přibližuje Rozehnal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou teorii amerických vědců okomentoval vedoucí Štefánikovy hvězdárny Jakub Rozehnal

Vědci mluví o gigantické kolizi. „Počítáme s tím, že těleso bylo zhruba veliké jako planeta Mars, tedy poloviční ve srovnání se Zemí. Dopad byl skutečně drtivý. Máme po této srážce nakloněnou rotační osu a samozřejmě i perioda rotace, čili délka dne, se výrazně prodloužila,“ vysvětluje.

I kdyby se potvrdilo, že se Měsíc skutečně oddělil od Země, nelze prý předpokládat, že tam někdy mohly vzniknout podmínky pro život. „K tomu, abychom měli podmínky vhodné pro život, potřebujeme tekutou vodu a ta na Měsíci zřejmě nikdy nebyla,“ upozorňuje vedoucí Štefánikovy hvězdárny.

Mirko Kašpar, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme