Meteorit v příběhu Země (VIDEO)

Výstava "Příběh planety Země" představuje letos největší projekt Národního muzea v Praze. Pro veřejnost se otevírá 30. září. Pozornosti návštěvníků určitě neujde meteorit, který dnes "dopadl" v historické budově muzea.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usazování meteoritu Muonionalusta ve foyer Národního muzea

Usazování meteoritu Muonionalusta ve foyer Národního muzea | Foto: Národní muzeum
Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh planety Země

Přesněji řečeno šlo o hladké přistání. Transport téměř tunového exponátu zajistila odborná firma. Meteorit byl usazen na speciální tančík s gumovými pásy, takzvaný schodolez. Velmi rozvážně pak vystoupal po schodišti do foyer. Instalace tohoto exponátu představuje pro muzeum jednu z technicky nejnáročnějších operací posledních let.

Meteority obvykle dostávají jméno podle místa svého dopadu. Vystavený kus nese jméno Muonionalusta. První meteorit z většího roje byl nalezen v roce 1906 v oblasti Muoni, 140 km severně za polárním kruhem ve Švédsku. Dnes už víme asi o 40 dalších kusech, z nichž některé dosahují značné hmotnosti. Muonionalusta byl nalezen v roce 2006 v ledovcových uloženinách severské tundry nedaleko města Kiruny.

Pozemské stáří unikátního exponátu se odhaduje na 800000-900000 let. Podle všeho jde o kovové jádro planetky, které se při střetu se zemí roztříštilo na mnoho kusů. Do České republiky byl meteorit přivezen ze Švédska sběratelem Jiřím Šimkem.

Výstava Příběh planety Země má upozornit na nejdůležitější momenty vývoje naší planety, počínaje Velkým třeskem, zároveň však nezapomíná ani na současné problémy a jejich možná řešení. Expozice se proto bude věnovat i globální klimatické změně nebo využití alternativních energetických zdrojů.

"Na této mimořádné výstavě návštěvníci téměř na vlastní kůži zažijí shluk mlhovin, radioaktivní reakce na povrchu planet či hrůzu z dopadu meteoritů," doplnil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Marek Janáč, Národní muzeum, Luboš Veverka, Josef Tuka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme