Mezinárodní vesmírná stanice ISS se spojila s nákladní lodí Cygnus

Americká nákladní loď Cygnus společnosti Orbital Sciences se po více než dvoudenní cestě spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Soukromý vesmírný kamion na stanici přivezl téměř jeden a půl tuny zásob. Posádka modul v příštích zhruba čtyřiceti dnech naplní odpadem a pak odpojí. Protože je Cygnus pouze jednorázový zásobovací modul, při sestupu k zemi shoří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ISS před připojením lodi Cygnus (snímek pořízený z videa NASA)

ISS před připojením lodi Cygnus (snímek pořízený z videa NASA) | Zdroj: ČTK

Loď na orbitální stanici přivezla hlavně potraviny a vybavení pro posádku. Na palubě má i náhradní součástky a vědecké experimenty pro vesmírnou laboratoř, na kterých se podílelo až 10 tisíc studentů.

Současný zásobovací let je vůbec první komerční misí lodi Cygnus. Už před ním dorazil k vesmírné stanici Dragon firmy Spacex.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl publicista Tomáš Přibyl

Publicista, který se zabývá kosmickými lety, Tomáš Přibyl připomněl, že když se nápad na to svěřit dopravu nákladu soukromým firmám rozjížděl, bylo kolem plno pochybovačných hlasů. Zatím však koncept funguje.

„Když vyvíjí něco NASA, tak do toho mluví všichni – vojáci, vědci, astronauti, astrofyzikové, prostě každý chce mít třeba ten raketoplán podle svých představ. Soukromá firma má jasné zadání – dostaňte dvacet tun nákladu na kosmickou stanici a my vám za to zaplatíme,“ uvedl Přibyl.

I přepravu kosmonautů, kterou zatím obstarávají ruské Sojuzy, by podle Přibyla mohly v budoucnu převzít soukromé firmy.

„V projektu Cygnus a Dragon máme za sebou osm úspěšných startů raket a šest úspěšných připojení lodí ke kosmické stanici, ani jedno selhání. V současné době NASA podporuje tři komerční firmy, které vyvíjejí tří různé kosmické lodě. V letošním roce ten výběr zúží na jednu až na dvě a snad už za dva roky, v roce 2016, by nám zase mohl americký astronaut zamávat z paluby vlastní americké kosmické lodi,“ řekl Přibyl.

Opožděné vánoční dárky

Součástí nákladu, který loď přivezla, jsou prý i opožděné vánoční dárky pro členy posádky. Výběr byl zřejmě dost omezený. Jak Přibyl upozornil, u předmětů je nutné ctít zvláštní bezpečnostní pravidla.

„Vzpomeňme si, že když jsme třeba na raketoplánu posílali v roce 2011 do vesmíru Krtečka, tak základní podmínka byla, aby byl z nehořlavého materiálu,“ připomněl Přibyl.

Také skleněné dárky podle něj nejsou vhodné, třeba kvůli riziku, které by znamenalo, kdyby se sklo ve stavu beztíže rozbilo.

„Já si vzpomínám na éru devadesátých let, kdy se Rusko zmítalo v ekonomické krizi a příbuzní mohli kosmonautům posílat lodí balíčky na přilepšenou. Tam se opravdu objevily třeba sklenice medu nebo sklenice okurek. Myslím si, že takové to nebude, spíše to bude pošta od rodin a podobně,“ podotkl Přibyl.

Nosná raketa Antares, která vynesla nákladní loď Cygnus, na odpalovací rampě | Foto: Reuters

Jitka Malá, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme